Život na Venuši: Najdeme organismy v atmosféře rozžhavené planety?

04.04.2018 - Stanislav Mihulka

Na Venuši by podle vědců mohl existovat život. Nesmíme jej ale hledat na povrchu planety

<p>VAMP, letoun navržený pro průzkum atmosféry Venuše.</p>

VAMP, letoun navržený pro průzkum atmosféry Venuše.


Reklama

Když odborníci hledají život na jiných vesmírných tělesech, obvykle se soustředí na povrch, případně na podpovrchové prostory. Platí to pro Mars, Saturnovy měsíce Titan a Enceladus, i pro Jupiterovy měsíce Europa, Ganymed a Callisto. Pokud jde ale o Venuši, je pro hledání případného života nutná větší porce fantazie.

Sanjay Limaye z Wisconsinské univerzity v Madisonu a jeho tým nedávno oprášili starší myšlenku, že by na Venuši přece jen mohl být život – nikoli ale na rozpáleném povrchu, ale vysoko v oblacích. Pozemské organismy, především bakterie, ostatně nacházíme až do výšek přes 40 kilometrů.

Hledání života v atmosféře

Limaye je přesvědčen, že Venuše měla dost času na to, aby se tam vyvinul život podobný tomu našemu. Podle některých modelů měla Venuše po zhruba 2 miliardy let obyvatelné klima a na povrchu kapalnou vodu. Pak se to zvrtlo. V atmosféře Venuše ale snad mohly přežít nějaké původní organismy.

TIP: Pekelné dvojče Země: Venuše je možná Zemi podobnější, než se zdálo

A jak vědci chtějí prozkoumat atmosféru Venuše? Jednou z možností je americký projekt Venus Atmospheric Maneuverable Platform, čili zkráceně VAMP. Tento průzkumný stroj se může vznášet v atmosféře Venuše celý rok a sbírat tam data i vzorky. Mohl by nést LIDAR, meteorologické a chemické senzory, spektrometry, a třeba i mikroskop.

  • Zdroj textu:

    University of Wisconsin-Madison

  • Zdroj fotografií: Northrop Grumman

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907