Život po apokalypse: Opravdu by dokázali švábi přežít atomovou válku?

25.04.2021 - Nikol Patíková


Reklama

Městská legenda, že by švábi jako jediní přežili jadernou apokalypsu, se zřejmě zrodila během studené války. Některým vědcům to ovšem nedalo a podrobili hmyz zátěžové zkoušce. Šváby, octové mušky a moučné brouky postupně vystavili nejprve 1 000 rad (jde o jednotku absorbované dávky ionizujícího záření), poté 10 000 rad a nakonec 100 000 rad. 

TIP: Nový život v Černobylu: Místo jaderné katastrofy dnes žije vlastním životem

Desetina švábů přežila 10 000 rad, což desetkrát převyšuje množství smrtelné pro člověka. Víc už ovšem žádný šváb nezvládl – na rozdíl od moučných brouků: 10 % z nich totiž vydrželo 100 000 rad po dobu třiceti dnů. Při možné apokalypse by nás tak nevítaní návštěvníci kuchyně zřejmě přežili. Experiment už ovšem nezjišťoval, zda by se poté dokázali dál množit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907