Zlatá horečka na tchaj-wanském Klondiku

16.12.2017 - Kateřina Procházková

Kouzelná tchaj-wanská krajina ukrývá místo Jinguashi s pohnutou minulostí. Do nedávna tu v dolech pracovaly tisíce těch, kteří se nakazili zlatou horečkou. Dnes tam můžete obdivovat největší vystavenou zlatou cihlu na světě

Oblast Jinguashi patří mezi 18 národních památek Tchaj-wanu.
Oblast Jinguashi patří mezi 18 národních památek Tchaj-wanu.

Reklama

Jedno z kouzelných míst na pobřeží ostrova Tchaj-wan, které je obklopené ze tří stran horami a Tichým oceánem, se jmenuje Jinguashi - v překladu Skála zlaté dýně. Právě sem to lákalo zlatokopy už od předminulého století. 

„Toto je nejstarší dům v oblasti. Byl postaven před rokem 1937, kdy tu ještě ani nebyla oficiální cesta. O dva roky později tady však už vedla i železniční trať,“ říká jeden ze starousedlíků. 

„Zlato? To tu objevili náhodou při stavbě mostu u pobřeží,“ popisuje s tím, že v korytě řeky Keelung objevili zlatý prach, který sem přilákal během několika let stovky lidí a dobrodruhů. 

Malá Šanghaj

Nachází se zde jeden z nejznámějších zlatých dolů na Tchajwanu. Těžba v něm byla zahájena už v roce 1889, ale největšího rozkvětu dosáhl za japonské okupace v první polovině 19. století. Ve 30. letech minulého století bylo nedaleké městečko Jioufen tak populární, že se mu dokonce říkalo malá Šanghaj. Město mělo i svoji čajovnu a restaurace. 

Dnes už z dávné slávy dolu zbylo jen muzeum, které zajímavou formou dokumentuje historii zlatokopectví v této oblasti. Část tunelů a budov z období zlaté horečky se zachovala a slouží teď jako součást interaktivní prohlídky. Během ní si například můžete pohladit největší zlatou cihlu na světě. 

Jak rýžovat zlato 

„Tato zlatá cihla má přes 200 kilogramů a je vůbec největším vystaveným kusem zlata na světě, jistě překvapivé pro tuto malou galerii,“ říká průvodkyně. 

Současně však připomíná, že těžba zlata nebyla jednoduchá, a tak během okupace postavili Japonci tábor pro válečné zajatce. Vězni pracovali v dolech za nelidských podmínek. 

V rámci prohlídky muzea si dále můžete vyzkoušet, jak rýžovat zlato a dokonce si odnést pár zrnek s sebou. Nebo se projít tunelem, kde byli kdysi horníci nuceni pracovat téměř potmě. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vílí kruhy v Namibii.

Příroda

Klec pojme až 600 000 dospělých lososů a konstrukce má odolat i vlnám o výšce 15 metrů.

Zajímavosti

Zásah plynného obra meteoroidem, 7. srpna 2019

Vesmír

Dávný australský vačnatec Palorchestes azael.

Věda

Náplast s vakcínou proti chřipce

Věda

Fotografie politických špiček během mnichovských jednání.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907