Reklama


Zlé vyhlídky: Během tohoto století možná vymře celá polovina dnes žijících druhů

01.03.2017 - Stanislav Mihulka

Odborníci dospěli k názoru, že během tohoto století může vymřít až polovina druhů organismů současné přírody

Ptáci -<p>Vymře do sta let polovina všech druhů?</p>
Ptáci -

Vymře do sta let polovina všech druhů?

Reklama

Situace není růžová. Biologové, ochránci přírody a ekonomové se sešli ve Vatikánu, aby se tam poradili o záchraně přírodního světa. Papež František vyzývá 1,2 miliardy katolíků na planetě, aby se chovali zodpovědně a snažili se předejít ničení životního prostředí.

Odborníci dospěli k názoru, že během tohoto století může vymřít až polovina druhů organismů současné přírody. Pokud se tyto odhady potvrdí, tak by to znamenalo, že se rychlost vymírání zvýšila oproti obvyklému tempu vymírání tisíckrát až desetitisíckrát.

TIP: Oceány vymírají: Od roku 1970 zmizela polovina obyvatel moře

Vědci varují, že by mohly vymřít nejen charizmatické druhy, jako jsou třeba pandy nebo tygři, ale i druhy mnohem méně nápadné, jako mnohé mikroorganismy, rostliny nebo houby.

Jedním z možných řešení je podle odborníků omezení populačního růstu lidstva, což je ovšem v rozporu s dlouholetým odmítavým postojem katolické církve k antikoncepci.

Časy se ale i v tomto ohledu mění - papež František dostal na nedávné tiskové konferenci dotaz, co je menší zlo, zda interrupce nebo antikoncepce. „Interrupce není menší zlo, je to zločin. Zabránění těhotenství ale není absolutním zlem,“ vysvětloval papež. Osmdmdesátiletý papež František také připomněl, že jeden z jeho předchůdců - Pavel VI. (1963-1978) povolil jeptiškám v Africe použití antikoncepce kvůli riziku znásilnění od vojáků. „Vyzývám lékaře, aby udělali všechno pro vyvinutí vakcíny na ziku,“ dodal.

  • Zdroj textu: IFL Science
  • Zdroj fotografií: Melchior d'Hondecoeter (cca 1680)

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ke svatyni v srdci města se sbíhají všechny ulice. Když se k ní místní přiblíží, pokaždé se krátce pomodlí.

Cestování

Povrch Měsíce je doslova posetý krátery. Umělá inteligence nyní odhalila tisíce doposud neznámých kráterů.

Vesmír

Jak Žižka skutečně zemřel? Odborníci z oboru medicíny se dnes převážně přiklánějí k verzi, že příčinou smrti vojevůdce byla otrava krve. Existují ale i spekulace o možné otravě jedem.

Historie

Erupce na islandském lávovém poli Holuhraun v září 2014.

Věda
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907