Zlé vyhlídky: Během tohoto století možná vymře celá polovina dnes žijících druhů

01.03.2017 - Stanislav Mihulka

Odborníci dospěli k názoru, že během tohoto století může vymřít až polovina druhů organismů současné přírody

Ptáci -<p>Vymře do sta let polovina všech druhů?</p>
Ptáci -

Vymře do sta let polovina všech druhů?


Reklama

Situace není růžová. Biologové, ochránci přírody a ekonomové se sešli ve Vatikánu, aby se tam poradili o záchraně přírodního světa. Papež František vyzývá 1,2 miliardy katolíků na planetě, aby se chovali zodpovědně a snažili se předejít ničení životního prostředí.

Odborníci dospěli k názoru, že během tohoto století může vymřít až polovina druhů organismů současné přírody. Pokud se tyto odhady potvrdí, tak by to znamenalo, že se rychlost vymírání zvýšila oproti obvyklému tempu vymírání tisíckrát až desetitisíckrát.

TIP: Oceány vymírají: Od roku 1970 zmizela polovina obyvatel moře

Vědci varují, že by mohly vymřít nejen charizmatické druhy, jako jsou třeba pandy nebo tygři, ale i druhy mnohem méně nápadné, jako mnohé mikroorganismy, rostliny nebo houby.

Jedním z možných řešení je podle odborníků omezení populačního růstu lidstva, což je ovšem v rozporu s dlouholetým odmítavým postojem katolické církve k antikoncepci.

Časy se ale i v tomto ohledu mění - papež František dostal na nedávné tiskové konferenci dotaz, co je menší zlo, zda interrupce nebo antikoncepce. „Interrupce není menší zlo, je to zločin. Zabránění těhotenství ale není absolutním zlem,“ vysvětloval papež. Osmdmdesátiletý papež František také připomněl, že jeden z jeho předchůdců - Pavel VI. (1963-1978) povolil jeptiškám v Africe použití antikoncepce kvůli riziku znásilnění od vojáků. „Vyzývám lékaře, aby udělali všechno pro vyvinutí vakcíny na ziku,“ dodal.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Melchior d'Hondecoeter (cca 1680)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907