Milionový lup: Zloději ukradli z německého muzea stokilovou zlatou minci

28.03.2017 - Martin Reichman

Pořádný lup si z berlínského Bodeho muzea odnesli neznámí zloději

Mince Big Maple Leaf -<p>Mince Big Maple Leaf má průměr 53 centimetrů a tloušťku tři centimetry. Její nominální hodnota je milion dolarů.</p>
Mince Big Maple Leaf -

Mince Big Maple Leaf má průměr 53 centimetrů a tloušťku tři centimetry. Její nominální hodnota je milion dolarů.


Reklama

Neznámí pachatelé se v noci na pondělí vloupali do Bodeho muzea v centru Berlína a odnesli stokilogramovou zlatou minci v nominální hodnotě milionu dolarů (v přepočtu asi 24,8 milionu Kč).

Podle policie se zloději se do budovy muzea, které schraňuje jednu z největších numismatických sbírek na světě, vloupali kolem půl čtvrté ranní. Ukradli pamětní minci Big Maple Leaf s portrétem britské královny Alžběty II. na jedné a javorovým listem na druhé straně. S lupem se jim podařilo uniknout před příjezdem policie, která už nalezla jen žebřík na kolejích městské dráhy, jež vedou v těsném sousedství muzea.

Mince Big Maple Leaf s ryzostí 99,999 procenta obsahu zlata byla vyrobena v roce 2007 v Kanadě. Ačkoli je její nominální hodnota milion dolarů, její cena by se na černém trhu mohla vzhledem k hmotnosti zlata vyšplhat až k 4,6 milionům dolarů (přes 100 milionů korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Twitter | @GermanyInCanada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907