Milionový lup: Zloději ukradli z německého muzea stokilovou zlatou minci

28.03.2017 - Martin Reichman

Pořádný lup si z berlínského Bodeho muzea odnesli neznámí zloději

Mince Big Maple Leaf -<p>Mince Big Maple Leaf má průměr 53 centimetrů a tloušťku tři centimetry. Její nominální hodnota je milion dolarů.</p>
Mince Big Maple Leaf -

Mince Big Maple Leaf má průměr 53 centimetrů a tloušťku tři centimetry. Její nominální hodnota je milion dolarů.


Reklama

Neznámí pachatelé se v noci na pondělí vloupali do Bodeho muzea v centru Berlína a odnesli stokilogramovou zlatou minci v nominální hodnotě milionu dolarů (v přepočtu asi 24,8 milionu Kč).

Podle policie se zloději se do budovy muzea, které schraňuje jednu z největších numismatických sbírek na světě, vloupali kolem půl čtvrté ranní. Ukradli pamětní minci Big Maple Leaf s portrétem britské královny Alžběty II. na jedné a javorovým listem na druhé straně. S lupem se jim podařilo uniknout před příjezdem policie, která už nalezla jen žebřík na kolejích městské dráhy, jež vedou v těsném sousedství muzea.

Mince Big Maple Leaf s ryzostí 99,999 procenta obsahu zlata byla vyrobena v roce 2007 v Kanadě. Ačkoli je její nominální hodnota milion dolarů, její cena by se na černém trhu mohla vzhledem k hmotnosti zlata vyšplhat až k 4,6 milionům dolarů (přes 100 milionů korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Twitter | @GermanyInCanada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907