Zlodějky spermií: Jeden druh axolotlů tvoří jen samice. Přesto se vesele množí

15.06.2017 - Stanislav Mihulka

Američtí axolotlové prožívají sexmisi. Samce potřebují jenom k tomu, aby je okradli o spermie

Zlodějský axolotl -<p>V tomto druhu axolotlů jsou pouze samice</p>
Zlodějský axolotl -

V tomto druhu axolotlů jsou pouze samice


Reklama

Běžně tvoří zvířecí druhy samci a samice. Jednomu druhu amerických axolotlů (rod Ambystoma) z příbuzenstva mloků to ale asi zapomněli říct. Tito obojživelníci totiž žijí jenom jako samice. Přesto se ale rozmnožují, podobně jako ostatní mloci. Jak to mohou zvládnout?

Zmíněné samice jsou totiž zlodějkami spermií. Páří se se samci celkem tří dalších druhů axolotlů – axolotla modroskvrnného, drobnoústého a tygrovaného. A vypůjčí si od nich spermie. Po spáření proběhnou složité genetické procesy, jejichž výsledkem jsou opět samice zlodějského druhu axolotlů.

TIP: Samci rosniček nakažení zákeřnou houbovou chorobou mají sexy hlasy

Chování těchto axolotlů možná vypadá zvláštně, ale ve skutečnosti v přírodě není až tak výjimečné. Podobně zlodějským druhem je například skokan zelený, který žije i v České republice.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Genome Biology & Evolution

  • Zdroj fotografií: Robert Denton, Ohio State UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907