Žofie a František: Pohádková romance dvorní dámy a následníka trůnu

04.07.2016 - Michaela Kovačková

Byla krásná, inteligentní a okouzlila následníka rakouského trůnu. Pro vídeňský dvůr ale byla nevyhovující nevěstou


Reklama

Život Žofie Chotkové byl plný cestování. V pěti letech znala Stuttgart, Petrohrad, Prahu, Madrid i Brusel. Velké změny přinesl mladé slečně rok 1888, když se v srpnu stala dvorní dámou arcivévodkyně Isabely. 

Setkání s arcivévodou

V květnu roku 1894 začal František Ferdinand d’Este sloužit u 38. dělostřeleckého pluku v Českých Budějovicích. Podle dochovaného vyprávění oslavoval svůj návrat z cest zpátky domů na malé společenské akci, kde poprvé uviděl ženu svého života.Uprostřed mladých děvčat vypadala jako chmelová tyčka,“ popsal ji průvodce Ferdinanda. Ferdinand si ale všímal něčeho jiného – vysoké štíhlé postavy, světlehnědých, jemně zvlněných vlasů vyčesaných do drdolu a hlavně tajuplných tmavých očí. Historikové však tomuto pohádkovému příběhu o „přeskočení jiskry“ a „lásce na první pohled“ nevěří, spíše se přiklánějí k názoru, že se oba budoucí manželé dávno znali. Bylo více než pravděpodobné, že se setkali např. na honech, cestách či jiných společenských akcích.

Skrývaná láska byla poodhalena roku 1898, kdy se arcivévodkyně Isabela z neznámého zdroje dozvěděla o vztahu muže, kterého již viděla jako svého zetě, a své dvorní dámy. Žofie, věrna své povaze, při promluvě se svou paní nic netajila. Obě se také hned dohodly, že následující rok Žofie opustí post dvorní dámy, a to ze zdravotních důvodů. Hrozba propuštění milované ženy donutila Františka Ferdinanda jednat. Bylo načase, jeho vztah s přemýšlivou dvorní dámou trval už pět let. Všichni si mysleli, že si František Ferdinand svůj nepochopitelný plán rozmyslí. Ale on trval na svém. Císař byl však neoblomný. Žofie Chotková sice pocházela ze zasloužilých rodů, jejichž služeb si císařský dvůr vážil, přesto v sobě neměla ani kapku panovnické krve.

Po přímluvách mnoha vlivných lidí, po prostudování mnohých dokumentů a také po nespočtu prosebných i výhružných dopisů Františka Ferdinanda bylo nakonec zamilovanému páru manželství dovoleno. Po svatbě se uchýlili na zámek Konopiště, kde již bez utajování prožívali svoje líbánky. „Žofinka je poklad a jsem nepopsatelně šťastný. ... Mám v nitru dokonalý pocit, že oba budeme až do konce života nepopsatelně šťastní,“ píše František Ferdinand své nevlastní matce. Manžele nerozdělily ani ústrky, kterých se jim hojně dostávalo. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 3/2010

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907