Zpátky do minulosti: Dinosauři zažívali kratší dny a delší roky

11.03.2020 - Stanislav Mihulka

Den má 24 hodin a rok 365 dnů. Ne vždy to ale v minulosti platilo – například jeden den dinosaurů v období křídy byl ve srovnání s dneškem o půl hodiny kratší. Jeden rok ale trval zase o něco déle


Reklama

Velcí neptačí dinosauři žili na stejné planetě jako my. A přesto to byla v mnoha ohledech jiná Země. Podle nedávného výzkumu belgických paleontologů se doba velkých dinosaurů od té naší lišila dokonce i v takových ohledech, jako je délka dne anebo délka roku. Nám tyto údaje přijdou pevné jako skála – neboť za jeden den se Země otočí kolem své osy a za jediný rok oběhne kolem Slunce.

Hodinky přetočené o miliardu let

Vše ale nasvědčuje tomu, že v měřítku dlouhých milionů let ani den, ani rok, zase tak stálé nejsou. Vlastně se mění neustále, jen ty změny jsou tak nepatrné, že si jich nevšimneme. Vědci například zjistili, že den je v současnosti asi o 1,8 milisekundy kratší, než byl před sto lety. Z jiného výzkumu zase vyplynulo, že před 1,4 miliardou let byl den dlouhý jen asi 18 hodin. Tyto změny souvisejí s oddalováním Měsíce, které vede ke změnám slapových sil a postupnému zpomalování rotace Země.

TIP: Jak dlouhý je jeden rok? Odpověď není tak jednoduchá

Paleontologové analyzovali schránky druhohorních fosilních mlžů druhu Torreites sanchezi, kteří žili před 70 miliony let, tedy v období křídy, pět milionů let před osudovým úderem obrovského meteoritu. Z přírůstů schránek mlžů vědci vypočítali, že v té době měl pozemský den délku 23,5 hodin. Každý den byl tím pádem o půl hodiny kratší, takže rok měl tehdy 372 dní. Byl tedy asi o týden delší než dnes. A pro zajímavost, z téhož výzkumu vyplynulo, že oceán měl tehdy v létě teplotu kolem 40 °C.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907