Zpátky do minulosti: Takřka zapomenutá antibiotika dostala druhou šanci

30.01.2018 - Stanislav Mihulka

Když selhávají dnešní antibiotika, proč nezkusit ta včerejší?

<p>Na rezistentní bakterie fungují i dlouho nepoužívaná antibiotika.</p>

Na rezistentní bakterie fungují i dlouho nepoužívaná antibiotika.


Reklama

Bakterie jsou stále více rezistentní vůči antibiotikům a stávají se tak pro nás stále větší hrozbou. Infekce, které jsme ještě nedávno dokázali snadno vyléčit, teď mohou ohrožovat životy pacientů.

TIP: V Číně objevili geny rezistence proti antibiotikům poslední záchrany

Čím častěji se nějaké antibiotikum používá, tím větší je šance, že se objeví rezistentní typy bakterií. Vědci proto pátrají po nových látkách, které by nahradily dnešní antibiotika. Jednou ze zvažovaných možností je nasazení dnes již nevyužívaných antibiotik minulosti. Rezistence proti antibiotikům je totiž pro bakterie velmi nákladná. Když ji nepotřebují, tak se jí zase rychle zbaví. Vědci proto nedávno nabídli druhou šanci dnes nepoužívaným antibiotikům oktapeptinům, které v minulosti nahradily – polypeptidová antibiotika polymixiny.

Oktapeptiny se teď mohou vrátit do hry a zatím si nevedou úplně špatně. Podle výsledků experimentů jsou velmi zdatné v zabíjení bakterií chlamydií, původcům kapavky neisserie nebo moru yersinie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Queensland, Cell Chemical Biology

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907