Zúčtování s nepřítelem: Byl popraven Karl Hermann Frank

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Karl Hermann Frank</strong> (1898–1946), bývalý knihkupec původem z Karlových Varů, se vyšvihl do nejvyšších pater okupační správ. Za své válečné zločiny byl popraven v pankrácké věznici 22. května 1946.</p>

Karl Hermann Frank (1898–1946), bývalý knihkupec původem z Karlových Varů, se vyšvihl do nejvyšších pater okupační správ. Za své válečné zločiny byl popraven v pankrácké věznici 22. května 1946.

22 . 5 . 1946

Reklama

Na pět tisíc diváků 22. května 1946 přihlíželo na dvoře pankrácké věznice posledním okamžikům Karla Hermanna Franka. Ve 13 hodin 37 minut zde byl nacistický politik oběšen.

TIP: Proces s K. H. Frankem: Konec krvavého psa, který nechal vyhladit Lidice

Když bývalý SS-Obergruppenführer viděl, že je válka prohraná, vydal se časně ráno 9. května na útěk. V Rokycanech ale nepřítele československého národa zadrželi američtí vojáci a předali ho Mimořádnému lidovému soudu v Praze. Tribunál, který ho soudil od března do května 1946, shledal Franka vinným z válečných zločinů a také z vyhlazení Lidic. Jen tři hodiny po vynesení rozsudku byl bez nároku na omilostnění popraven.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907