Zvláštnosti klokaního rozmnožování: Náročná cesta klokaního embrya na svět

Klokani jsou pověstní zvláštnostmi svého rozmnožování. I u těch největších druhů klokanů netrvá březost déle než měsíc.

15.04.2023 - Jaroslav Petr



Klokani jsou pověstní zvláštnostmi svého rozmnožování. Vývoj embrya v těle matky trvá jen krátce a zárodek přichází na svět značně nedovyvinutý. I u těch největších druhů klokanů netrvá březost déle než měsíc. Jinak to zřejmě ani nejde, protože pohyb velkými skoky provázejí při dopadu silné nárazy a ty by pro samici v pokročilé březosti představovaly značné riziko

Mládě narozené ve velmi časných stádiích vývoje je u menších druhů klokanů velké asi jako zrnko rýže; u největších druhů může být velké jako včela. Jeho první neodkladný úkol představuje strastiplná cestu z porodních cest matky do nitra jejího vaku. Mládě si přitom pomáhá lépe vyvinutými předními končetinami. Zadní končetiny mu zatím nejsou k ničemu, protože v této době mají podobu drobných pahýlků.

Náročnou pouť do nitra vaku zvládne klokaní novorozenec během tří až pěti minut. Ve vaku se přisaje k jedné ze čtyř bradavek a na nějakou dobu k ní dokonce přiroste koutky úst, aby tenhle „pramen“ životadárné tekutiny neztratil. Období, které tráví mládě ve vaku je mnohonásobně delší než samotná březost. Embryo klokana dama (Macropus eugenii) se vyvíjí v děloze jen 26,5 dne. Následný vývoj ve vaku však trvá 300 až 350 dní. 

Placenta v mateřském mléce

Vědci se vždycky pozastavovali nad faktem, že potomci klokanů jsou proti embryím a plodům jiných savců „okradeni“ o vydatnou podporu ze strany matky prostřednictvím placenty. U klokanů se sice náznaky placenty vyvíjejí, ale embryo si ji užívá jen velmi krátce. Experti proto vždycky kroutili hlavami nad tím, že zárodek klokana zdárně zvládne vývoj mimo tělo matky jen díky přísunu mateřského mléka. Nejnovější výzkumy však ukázaly, že klokaní mládě není o podporu placentou tak úplně ochuzeno. Klokaní samice totiž v mléčné žláze produkuje celou řadu proteinů typických pro placentu vývojově dokonalejších savců a tyto proteiny od ní dostává mládě s mateřským mlékem.

TIP: Překvapení v klokaních kapsách: Jak žije skákajícím symbolům Austrálie?

Už na sklonku krátkého vývoje se v klokaní děloze objevují bílkoviny, které jsou typické pro placentu jiných savců a které nakrátko podpoří vývoj zárodku. Vzápětí přejímá úlohu placenty mléčná žláza produkující směs několika desítek „placentárních“ bílkovin. Tento „placentární koktejl“ saje mládě ve vaku s každým douškem mateřského mléka. Mládě klokana tedy o podporu ze strany matky nepřichází. Jen mu je poskytnuta poněkud neobvyklou cestou. 


Další články v sekci