3 500 let stará hliněná tabulka z Babylonu obsahuje nejstarší zobrazení ducha

25.10.2021 - Stanislav Mihulka

Kurátor Britského muzea objevil prastarý obrázek ducha a rafinovaný návod na jeho vymítání


Reklama

Archeologové si na vykopávkách odpracují mnoho pozoruhodných nálezů. Některé velké objevy se ale odehrávají v mnohem klidnějším prostředí muzeí, kde se shromažďují předměty z archeologických nalezišť. Nedávno se to povedlo v Britském muzeu, kde hlavní roli v objevu sehrál vedoucí kurátor sbírek středního Východu Irving Finkel

Filolog a asyriolog Dr. Finkel prováděl výzkum hliněných destiček s odkazy na duchy. Na jedné hliněné destičce z Babylonu, která je stará 3 500 let, objevil zajímavou kresbu a přeložil text, který ji doprovázel. Z kresby se vyklubalo nejstarší známé zobrazení ducha a text popisuje rituál vymítání takového ducha, když se ho někdo potřebuje zbavit.

Jak se zbavit otravného ducha v domácnosti?

Obrázek znázorňuje špatně naladěného ducha, vousatého muže, který je přivázaný na provaze, za který jej vede do podsvětí žena. Doprovodný text exorcistovi vysvětluje, že otravného mužského ducha je možné neutralizovat tím, že mu seženete ženu. Finkel se domnívá, že tento rituál byl použitelný, pokud se jednalo o úporného ducha v domácnosti.

TIP: 2300 let starý džbán z athénské Agory ukrýval dávnou kletbu

Tabulka bohužel není kompletní. Ze zachovalé části vyplývá, že exorcista měl vyrobit figurky muže a ženy, s příslušnou výbavou. Tyto figurky měly být pohřbeny při východu Slunce, zatímco exorcista pronesl zaříkadlo, které začíná vzýváním slunečního boha Šamaše (též nazývaného Utu), jenž měl mimo jiné na starost přesun duchů do podsvětí. Zbytek zaříkadla chybí. Britské muzeum tuto destičku získalo s tisícovkami dalších podobných destiček v 19. století. Pocházejí z Babylonu v dnešním Iráku a otevírají nám okno do každodenního života ve starověkém Babylonu a širokém okolí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907