312 dnů nepřetržitého letu: Stratosférický balon Loon překonal vlastní rekord

02.11.2020 - Stanislav Mihulka

Komunikační stratosférické balony s dlouhou výdrží mohou poskytnout rychlé internetové připojení ze vzduchu

<p>Stratosférický balon společnosti Loon</p>

Stratosférický balon společnosti Loon


Reklama

Balony přenášející internet a schopné dlouhodobých letů ve stratosféře byly původně projektem společnosti Google. Později se tohoto nápadu ujala společnost Loon, která usiluje o dotažení do praktického využití. Jejich balon nedávno zlomil rekord, navíc svůj vlastní, v délce nepřetržitého letu. Balon s označením HBAL703 létal po dobu 312 dní. Předchozí rekord přitom byl 223 dní, takže jde o dramatické zlepšení.

Balon HBAL703 vyrazil na cestu na Portoriku, v květnu 2019. Zamířil nad Peru, kde tři měsíce probíhaly testy přenášení Loon internetu. Pak jej operátoři poslali na jih, kde obletěl téměř celou Zemi. Putoval přitom nad jižním Atlantikem a jižní částí Indického oceánu. Poté strávil asi sedm měsíců nad jižním Pacifikem, západně od jižní Ameriky, kde probíhal experiment s navigačním systémem. Nakonec balon vyrazil nad Kalifornský poloostrov v Mexiku, kde přistál v březnu 2020.

TIP: Internetové balony Project Loon budou pomáhat ve zpustošeném Portoriku

Na rekordu není podle technického ředitele společnosti Loon Salvatore Candida nejpodstatnější, že jejich balón dokázal tak dlouho letět. Za mnohem podstatnější považuje skutečnost, že jejich systematická práce na prodlužování letů je úspěšná. Cílem společnosti je vytvoření flotily komunikačních balonů, které vytvoří síť, schopnou přenášet internet rychlostí odpovídající dnešním 4G sítím.

Každý z balonů by měl pokrýt signálem oblast o průměru zhruba 80 kilometrů. Stratosférické balonové sítě mají nalézt uplatnění v místech, kde není internetové připojení dostupné jiným způsobem. Takovým místem je například Keňa, kde byla letos technologie Loon již komerčně nasazena.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Loon

  • Zdroj fotografií:

    Loon LLC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907