Komunikační stratosférické balony s dlouhou výdrží mohou poskytnout rychlé internetové připojení ze vzduchu
Balony přenášející internet a schopné dlouhodobých letů ve stratosféře byly původně projektem společnosti Google. Později se tohoto nápadu ujala společnost Loon, která usiluje o dotažení do praktického využití. Jejich balon nedávno zlomil rekord, navíc svůj vlastní, v délce nepřetržitého letu. Balon s označením HBAL703 létal po dobu 312 dní. Předchozí rekord přitom byl 223 dní, takže jde o dramatické zlepšení.
Balon HBAL703 vyrazil na cestu na Portoriku, v květnu 2019. Zamířil nad Peru, kde tři měsíce probíhaly testy přenášení Loon internetu. Pak jej operátoři poslali na jih, kde obletěl téměř celou Zemi. Putoval přitom nad jižním Atlantikem a jižní částí Indického oceánu. Poté strávil asi sedm měsíců nad jižním Pacifikem, západně od jižní Ameriky, kde probíhal experiment s navigačním systémem. Nakonec balon vyrazil nad Kalifornský poloostrov v Mexiku, kde přistál v březnu 2020.
TIP: Internetové balony Project Loon budou pomáhat ve zpustošeném Portoriku
Na rekordu není podle technického ředitele společnosti Loon Salvatore Candida nejpodstatnější, že jejich balón dokázal tak dlouho letět. Za mnohem podstatnější považuje skutečnost, že jejich systematická práce na prodlužování letů je úspěšná. Cílem společnosti je vytvoření flotily komunikačních balonů, které vytvoří síť, schopnou přenášet internet rychlostí odpovídající dnešním 4G sítím.
Každý z balonů by měl pokrýt signálem oblast o průměru zhruba 80 kilometrů. Stratosférické balonové sítě mají nalézt uplatnění v místech, kde není internetové připojení dostupné jiným způsobem. Takovým místem je například Keňa, kde byla letos technologie Loon již komerčně nasazena.
Loon LLC
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)