38 °C na Sibiři: Světová meteorologická organizace potvrdila teplotní rekord v Arktidě

15.12.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

Světová meteorologická organizace oficiálně uznala teplotní rekord naměřený loni v oblasti Arktidy. Na Sibiři bylo 20. června 2020 naměřeno 38 stupňů Celsia, což je nejvyšší teplota, jaká kdy byla zaznamenána severně od polárního kruhu.

<p>Teploty v Arktidě vzrostly více než dvojnásobně oproti globálnímu průměru.</p>

Teploty v Arktidě vzrostly více než dvojnásobně oproti globálnímu průměru.


Reklama

Meteorologická pozorovací stanice ve Verchojansku teplotní rekord na Sibiři ohlásila během loňské bezprecedentní vlny veder, kdy byly teploty v regionu deset stupňů nad dlouhodobým průměrem. To vedlo k ničivým lesním požárům a rozsáhlému tání mořského ledu.

Stanice, která leží 115 kilometrů severně od polárního kruhu a teplotu zaznamenává již od roku 1885 zde loni v červnu naměřila 38 °C. Jde o hodnotu typickou spíše pro Středomoří. Podle generálního tajemníka WMO Petteri Taalase je rekordní teplota známkou klimatické změny a důvodem ke znepokojení. Teploty v Arktidě vzrostly podle odborníků z WMO více než dvojnásobně oproti globálnímu průměru.

Světová meteorologická organizace (WMO) vede registr rekordů. Před zapsáním nového ale vždy zkoumá, jakými přístroji a za jakých podmínek byl naměřen, aby vyloučila nespolehlivá měření a mimořádné okolnosti. Hodnoty naměřené loni ve Verchojansku považuje za správné a potvrzené.

TIP: Světová meteorologická organizace potvrzuje rekord: 18,3 °C pro Antarktidu

Rok 2020 byl obecně jedním ze tří nejteplejších ve srovnání s průměrem z let 1850 až 1900. Experti WMO nyní zkoumají další tři rekordy. Dvě měření loni a letos ukázala 54,4 stupně na nejteplejším místě světa, v kalifornském Údolí smrti. Na Sicílii pak bylo letos v létě naměřeno 48,8 stupně, což by byl evropský rekord. Tým expertů ještě nikdy nemusel přezkoumávat tolik rekordů najednou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907