Světová meteorologická organizace potvrzuje rekord: 18,3 °C pro Antarktidu

06.07.2021 - Stanislav Mihulka

Na argentinské výzkumné stanici Esperanza po pěti letech opět padl teplotní rekord pro pevninskou Antarktidu

<p>V Antarktidě padají rekordy</p>

V Antarktidě padají rekordy


Reklama

Teplotní rekordy padají po celém světě a Antarktida není výjimkou. Světová meteorologická organizace (WMO) nedávno potvrdila nový rekord pro pevninskou Antarktidu, který tam padl loni v zimě. Na argentinské výzkumné stanici Esperanza naměřili 6. února 2020 teplotu 18,3 °C. To je nejvíc, co jsme kdy v Antarktidě standardním měřením zaznamenali. Potvrzení rekordu přitom vychází z analýzy počasí v dané oblasti, které opravdu umožňovalo rekordní teploty.

Jak uvedl generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas, ověření tohoto teplotního rekordu bylo významné, protože přispělo k budování celkového obrazu vývoje klimatu v této oblasti světa. Antarktický poloostrov, kde se stanice Esperanza nachází, je podle Taalase jednou z oblastí planety, kde se otepluje nejrychleji. Za posledních 50 let tam průměrná teplota vzrostla zhruba o 3 °C.

TIP: Arktida má nejméně ledu v historii satelitních měření

Předešlý rekord pro pevninskou Antarktidu padl rovněž na stanici Esperanza. 24. března 2015 tam naměřili 17,5 °C. Ne každé rekordní měření ale vyhoví přísným nárokům Světové meteorologické organizace. Nedávno například odmítli uznat teplotu 20,75 °C, kterou 9. února 2020 naměřila brazilská automatická stanice na blízkém Seymourově ostrově. V tomto případě byl problém s konstrukcí stanice, protože improvizovaná clona proti záření prokazatelně ovlivňovala měřené teploty. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907