Světová meteorologická organizace potvrzuje rekord: 18,3 °C pro Antarktidu

06.07.2021 - Stanislav Mihulka

Na argentinské výzkumné stanici Esperanza po pěti letech opět padl teplotní rekord pro pevninskou Antarktidu

<p>V Antarktidě padají rekordy</p>

V Antarktidě padají rekordy


Reklama

Teplotní rekordy padají po celém světě a Antarktida není výjimkou. Světová meteorologická organizace (WMO) nedávno potvrdila nový rekord pro pevninskou Antarktidu, který tam padl loni v zimě. Na argentinské výzkumné stanici Esperanza naměřili 6. února 2020 teplotu 18,3 °C. To je nejvíc, co jsme kdy v Antarktidě standardním měřením zaznamenali. Potvrzení rekordu přitom vychází z analýzy počasí v dané oblasti, které opravdu umožňovalo rekordní teploty.

Jak uvedl generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas, ověření tohoto teplotního rekordu bylo významné, protože přispělo k budování celkového obrazu vývoje klimatu v této oblasti světa. Antarktický poloostrov, kde se stanice Esperanza nachází, je podle Taalase jednou z oblastí planety, kde se otepluje nejrychleji. Za posledních 50 let tam průměrná teplota vzrostla zhruba o 3 °C.

TIP: Arktida má nejméně ledu v historii satelitních měření

Předešlý rekord pro pevninskou Antarktidu padl rovněž na stanici Esperanza. 24. března 2015 tam naměřili 17,5 °C. Ne každé rekordní měření ale vyhoví přísným nárokům Světové meteorologické organizace. Nedávno například odmítli uznat teplotu 20,75 °C, kterou 9. února 2020 naměřila brazilská automatická stanice na blízkém Seymourově ostrově. V tomto případě byl problém s konstrukcí stanice, protože improvizovaná clona proti záření prokazatelně ovlivňovala měřené teploty. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907