Nejrozpálenější místa na Zemi? Íránská poušť Lút a americká Sonora

24.05.2021 - Stanislav Mihulka

Analýzy satelitních snímků odhalily nejrozpálenější místa na Zemi. V íránské poušti Lút a v americké Sonoře šplhá teplota zemského povrchu přes 80 °C

<p>Nádherná solná poušť Lút ve východním Íránu. Podle údajů ze satelitů zde teplota povrchu šplhá nad 80 °C.</p>

Nádherná solná poušť Lút ve východním Íránu. Podle údajů ze satelitů zde teplota povrchu šplhá nad 80 °C.


Reklama

S postupující změnou klimatu a globálním oteplování padají nejrůznější teplotní rekordy častěji, než by nám bylo milé. Po dlouhou dobu byl absolutním rekordem teploty vzduchu záznam z lybijské Azízíje z roku 1922, kdy se rtuť teploměru měla vyšplhat na 58 °C. Badatelé ovšem tento rekord později vyvrátili a dosud platným nejteplejším místem se tak stalo slavné Údolí smrti v Kalifornii s teplotou 56,7 °C. I o tomto záznamu z 10. července 1913 ale panují jisté pochybnosti. Ze stejného místa pochází i aktuálně druhý nejvyšší záznam, který je naopak velmi čerstvý – 16. srpna 2020 zde rtuť teploměru vystoupala na 54,4 °C. Jde tak o nejvyšší skutečně potvrzenou teplotu vzduchu na Zemi.

Všechny tyto rekordy se pochopitelně vztahují k teplotě vzduchu. Sluneční žár ale dokáže prostředí na naší planetě ohřát i na mnohem vyšší teploty. Právě na tyto údaje se zaměřila studentka Kalifornské univerzity Jün-sia Čao. Společně se svými spolupracovníky analyzovala snímky zemského povrchu s vysokým rozlišením, získané během uplynulých 20 let ze satelitů NASA. Shromážděná data ukázala, že nejextrémnější teploty zemského povrchu se objevují v íránské solné poušti Lút, a také v severoamerické poušti Sonora, která leží mezi USA a Mexikem.

TIP: Žhavý rekord: V Kuvajtu naměřili 54 °C v nejteplejším dnu východní polokoule

V těchto dvou oblastech dosahují teploty zemského povrchu až neuvěřitelných 80,8 °C. Poušť Lút byla označena za nejžhavější místo na Zemi již v předchozí podobné studii. Tenkrát ovšem vědci dospěli k hodnotě 70,7 °C. Podle badatelů, kteří stojí za novým výzkumem, jsou nové hodnoty důvěryhodnější, neboť satelity NASA jsou nyní vybavené lepším a přesnějším softwarem. Obě tyto pouště se nacházejí ve srážkovém stínu a jsou obklopené horami. Horký vzduch odtamtud nemá kam unikat a pronikavé sluneční paprsky tak rozžhavují povrch až k uvedeným extrémním hodnotám.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907