41 500 let starý přívěsek z mamutí slonoviny je nejstarším šperkem Eurasie

27.11.2021 - Stanislav Mihulka

Bohaté naleziště v polské jeskyni Stajnia ukrývalo mnoho zajímavých nálezů. Mimo jiné i nejstarší zdobený šperk nalezený v Eurasii

<p>Přívěsek z polské jeskyně Stajnia</p>

Přívěsek z polské jeskyně Stajnia


Reklama

Polští archeologové si připsali velmi zajímavý nález. Během vykopávek v polské jeskyni Stajnia objevili pozůstatky přívěsku z mamutí slonoviny, který byl vyroben přibližně před 41 500 lety. Slonovinový přívěsek je v současné chvíli nejstarším známým zdobeným šperkem, který byl kdy nalezen v oblasti Eurasie.

Přívěsek byl objevený ve dvou kusech během vykopávek v roce 2010, informace o nálezu ale byly zveřejněné až nyní. Stáří přívěsku určilo radiokarbonové datování. Na přívěsku se nachází asi 50 prohlubní a dva kompletní otvory, které procházejí skrz. Badatelé se domnívají, že prohlubně by mohly vyjadřovat záznamy o úspěšných lovech, nebo možná cykly Slunce a Měsíce.

Přívěsek doby kamenné

Jak uvedla vedoucí výzkumu Sahra Talamo, která působí na italské Boloňské univerzitě, přívěsek pravděpodobně někdo nosil kolem krku. Zda tomu tak bylo ale nelze s jistotou říci, neboť přívěsek vznikl v době kamenné, kdy lidé našeho druhu teprve začínali vyrábět šperky a další typy ozdob. Mezi odborníky zatím nepanuje shoda ani na tom, co je k tomu vedlo.

TIP: Překvapení: Analýza DNA šperků ze slonoviny v Kambodži odhalila mamuta

Jeskyně Stajnia je exponovaným místem zajímavých archeologických objevů. Vykopávky, které zde probíhaly v letech 2006 až 2010, odkryly například množství pozůstatků neandertálců, množství artefaktů doby kamenné nebo řadu pozůstatků stepních a tundrových zvířat, která obývala místní krajinu před 2,58 miliony až 11,7 tisíci let.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907