41 500 let starý přívěsek z mamutí slonoviny je nejstarším šperkem Eurasie

27.11.2021 - Stanislav Mihulka

Bohaté naleziště v polské jeskyni Stajnia ukrývalo mnoho zajímavých nálezů. Mimo jiné i nejstarší zdobený šperk nalezený v Eurasii

<p>Přívěsek z polské jeskyně Stajnia</p>

Přívěsek z polské jeskyně Stajnia


Reklama

Polští archeologové si připsali velmi zajímavý nález. Během vykopávek v polské jeskyni Stajnia objevili pozůstatky přívěsku z mamutí slonoviny, který byl vyroben přibližně před 41 500 lety. Slonovinový přívěsek je v současné chvíli nejstarším známým zdobeným šperkem, který byl kdy nalezen v oblasti Eurasie.

Přívěsek byl objevený ve dvou kusech během vykopávek v roce 2010, informace o nálezu ale byly zveřejněné až nyní. Stáří přívěsku určilo radiokarbonové datování. Na přívěsku se nachází asi 50 prohlubní a dva kompletní otvory, které procházejí skrz. Badatelé se domnívají, že prohlubně by mohly vyjadřovat záznamy o úspěšných lovech, nebo možná cykly Slunce a Měsíce.

Přívěsek doby kamenné

Jak uvedla vedoucí výzkumu Sahra Talamo, která působí na italské Boloňské univerzitě, přívěsek pravděpodobně někdo nosil kolem krku. Zda tomu tak bylo ale nelze s jistotou říci, neboť přívěsek vznikl v době kamenné, kdy lidé našeho druhu teprve začínali vyrábět šperky a další typy ozdob. Mezi odborníky zatím nepanuje shoda ani na tom, co je k tomu vedlo.

TIP: Překvapení: Analýza DNA šperků ze slonoviny v Kambodži odhalila mamuta

Jeskyně Stajnia je exponovaným místem zajímavých archeologických objevů. Vykopávky, které zde probíhaly v letech 2006 až 2010, odkryly například množství pozůstatků neandertálců, množství artefaktů doby kamenné nebo řadu pozůstatků stepních a tundrových zvířat, která obývala místní krajinu před 2,58 miliony až 11,7 tisíci let.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907