Reklama


70 pater a 350 metrů: V Tokiu má vzniknout nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě

20.02.2018 - Martin Reichman

Dřevo je nejstarší ze stavebních materiálů. Zatímco v oblasti malých obytných budov je jeho využití relativně běžné, u výškových budov ho takřka zcela vytlačil beton a ocel. Soudě dle architektonických návrhů posledních let se ale i pro vícepatrové budovy vrací dřevo do módy


Reklama

V japonském Tokiu má v příštích letech vzniknout nejvyšší dřevěný mrakodrap. Stavba má být dílem společnosti Sumitomo Forestry Co, zabývající se těžbou a zpracováním dřeva a architektonického studia Nikken Sekkei. 

Nová budova má mít 70 pater a na výšku má měřit 350 metrů. Takřka výhradně dřevěnou stavbu vyztuží z 10 % ocelová konstrukce. Návrh počítá s vysokou odolností vůči zemětřesením, které jsou na území Japonska časté. Dokončena by měla být v roce 2041 u příležitosti 350. výročí založení firmy Sumitomo Forestry. Cena stavby je v současnosti odhadována na 4 730 000 000 euro (v přepočtu zhruba 116 miliard korun), což představuje přibližně dvojnásobek srovnatelné stavby z konvenčních materiálů. Podle zástupce investora je ale pravděpodobné, že technologický pokrok v příštích letech cenu výrazně sníží.

Vzhůru do oblak

Výška nejvyšších dřevěných budov se za posledních devět let zdvojnásobila. Aktuálně nejvyšší dřevěnou obytnou budovou je osmnáctipatrová studentská rezidence University of British Columbia, která měří 53 metry. Plány zejména evropských architektů ale míří mnohem výš.

TIP: Nejkrásnější mrakodrapy světa: Vítězem je 632 metry vysoký Shanghai Tower

V loňském roce vyrostl na nábřeží norského města Bergen čtrnáctipatrový dům příznačně nazvaný Strom (The Tree). Převážně dřevěná stavba měří na výšku 52,8 metru a je aktuálně nejvyšší dřevěnou obytnou stavbou v Evropě. V Amsterodamu má ještě v letošním roce vzniknout 21patrová dřevostavba s výškou 73 metry, Vídeň plánuje pro letošní rok obytnou dřevostavbu s 24 patry. Ještě mnohem vyšší měl být dřevěný mrakodrap v centrální části Londýna, navržený před dvěma lety odborníky z PLP Architecture a Univerzity v Cambridgi. Stavba, která se měla stát jednou z dominant Londýna, počítala s výškou 300 metrů, k její realizaci ale zatím nedošlo.

Výstavba dřevostaveb je pokládána obecně za ekologičtější, protože samotné stavby zanechávají v porovnání s tradiční zděnou výstavbou menší stopu v podobě emisí oxidu uhličitého. Dřevo je také mnohem snáze recyklovatelné.

  • Zdroj textu:

    sfc.jp, Profimedia, ArchDaily, The Guardian

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Sumitomo Forestry Co

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ústřední zpravodajská služba (Central Intelligence Agency) s polem působnosti ve špionáži byla založena v roce 1947.

Zajímavosti

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu, jenž mu znemožňoval narukovat, se stal v roce 1941 redaktorem BBC.

Historie
Zajímavosti

Díky svému apetitu rostla Mléčná dráha hlavně na počátku své existence.

Vesmír

Skalní brána na ostrůvku Ko Khai

Příroda

Duel mezi Projectem Debater a Danem Zafrirem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907