809 milionů let staří prvoci jsou nejstaršími výrobci minerálních schránek

04.10.2016 - Stanislav Mihulka

Zvláštní fosilie pokryté šupinkami apatitu jsou nejstaršími známými majiteli schránek mezi eukaryoty

Nejstarší schránky -<p>Buňky s nejstaršími minerálními schránkami</p>
Nejstarší schránky -

Buňky s nejstaršími minerálními schránkami


Reklama

Paleontologové v sedmdesátých letech objevili zvláštní mikroskopické fosilie, které jsou pokryté šupinkami geometrických tvarů z anorganických látek. Podobně jako středověcí rytíři svou zbrojí.

Paleobioložka Phoebe Cohen z Williams College a její tým teď tyto fosilie prozkoumali znovu a dospěli k závěru, že jde o nejstarší známé organismy ze všech eukarytot, které si kolem svých buněk vytvářely schránku z anorganické hmoty – v tomto případě z hydroxyapatitu.

TIP: Nejstarší důkaz rozmnožování komplexního organismu

Dotyčné organismy žily před 809 miliony let, tedy dlouho před začátkem prvohor, a jsou opravdu zvláštní. Podobné nálezy je proto nutné brát s nadhledem. Pokud se ale autoři nepletou, tak eukaryota vytvářela minerální schránky asi o 200 milionů let dříve, než jsme si mysleli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: P.Cohen



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Skunk pruhovaný je ve volné přírodě ohrožen změnou klimatu, intenzivním zemědělstvím i lovem. Skunci mají skvěle vyvinutý čich a sluch, ale velice špatný zrak - proto bohužel často končí pod koly aut. (foto: Wikimedia Commons, USFWS Mountain-PrairieCC BY 2.0)

Revue

Přemysl Otakar II. nechává křtít pohanské Prusy, obraz Antonína Lhoty. (foto: Wikimedia Commons, DobrošCC BY-SA 4.0)

Historie
Válka

Dobrovolníci si zapisovali, jak se cítí po dojedení snídaně - 86 % z nich hodlá své stravovací návyky změnit k lepšímu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Sunyaev-Zeldovichův efekt v protokupě Pavučina - uprostřed snímku se nachází vzdálená protokupa Pavučina (Spiderweb protocluster) s výraznou stejnojmennou centrální galaxií. (foto: ESO/Di Mascolo; HST: H. FordCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907