Aféra s náhrdelníkem: Kdo nalíčil na Marii Antoinettu diamantovou past?

02.07.2018 - Olga Nivnická

Neuvěřitelně drahý šperk si nekoupila dokonce ani rozmařilá královna Marie Antoinetta. A tak se zrodila slavná aféra s náhrdelníkem, která pomohla srazit vaz monarchii…

<p>Právě aféra s náhrdelníkem byla jednou z příslovečných kapek, které o pár let později způsobily francouzskou revoluci…</p>

Právě aféra s náhrdelníkem byla jednou z příslovečných kapek, které o pár let později způsobily francouzskou revoluci…


Reklama

Úchvatný náhrdelník od klenotnické firmy Böhmer-Bassenge je sestaven ze dvou řetězů posázených 540 mimořádně čirými diamanty, ze kterých visí ještě další hruškovité drahokamy obklopené trsy dalších drahých kamenů - to celé o hmotnosti 2 800 karátů. Dnes by se cena extravagantně luxusního šperku pohybovala kolem 300 milionů korun.

Drahý dárek pro milenku 

Ludvík XV. jej objednal pro svou milenku madame du Barry a výroba náhrdelníku trvala přes čtyři roky. Jenže už roku 1774 král onemocněl neštovicemi a zemřel. Co teď? Charles Böhmer a Paul Bassenge se koupí drahokamů dosti zadlužili. Zničit své dílo a rozprodat jednotlivé kameny nechtěli - na tom by totiž v této fázi už značně prodělali. Roku 1778 se pokusili skvost nabídnout novopečené královně Marii Antoinettě, ale ta jej kupodivu odmítla, i když se sám král Ludvík XVI nabídl, že šperk koupí. Šperkaři kupce nenašli ani v zahraničí, podruhé to tedy na Marii Antoinettu zkusili roku 1781, kdy porodila následníka trůnu. Znovu neúspěšně. 

O další čtyři roky později však na scénu vstupuje hraběnka Jeanne de la Motte. Náročná, ale nepříliš majetná manželka samozvaného hraběte se pohybovala v královnině blízkosti a využila toho, že ji někteří považovali za její přítelkyni. Nakukala svému milenci kardinálovi Louisi de Rohanovi, že mu zprostředkuje kontakt s panovnicí. Rohan přímluvu potřeboval. V minulosti totiž pobýval na dvoře Marie Terezie jako francouzský velvyslanec a o Marii Antoinettě rozhlašoval, že ve Francii měla milostnou aférku. Mladinká královna ho za to samozřejmě nenáviděla a Rohan se snažil „flastr“ napravit. 

Po sérii falešných milostných dopisů, které mu Jeanne de la Motte jménem Marie Antoinetty poslala, prý dokonce doufal, že by se sám mohl stát jejím milencem. Ve skutečnosti královnin rukopis falšoval Jeannin milenec Rétaux de Villete.

Jak mohl kardinál sednout hraběnce na lep tak snadno? Oklamala ho dvojnicí! Pařížská prostitutka Nicole d‘Oliva se totiž panovnici podobala a hraběnka ji nastrčila k několika nočním schůzkám s kardinálem. Skrze prostitutku hraběnka od kardinála také vyinkasovala peníze – prý poslouží na charitu. Rohan se už zkrátka viděl v sedmém nebi. 

Plán na pohádkové bohatství

Mezitím se Jeanne de la Motte do přízně vetřeli oba klenotníci a prosili ji, aby panovnici přemluvila ke koupi šperku. V tom okamžiku se zrodil v hlavě Jeanne de la Motte plán. Ve falešném dopise se královna kardinálovi zmínila, že by ráda náhrdelník získala, ale bojí se reakcí veřejnosti. Při jedné ze schůzek předala prostitutka Marie Nicole Rohanovi zfalšované pověření ke koupi šperku o ceně dvou milionů livrů podepsaného „Marií Antoinettou Francouzskou“. Už to mohlo kardinála varovat - pravá královna se totiž podepisovala jen křestním jménem. Jeanne ovšem slavila úspěch – roztoužený kardinál úlohu prostředníka splnil a šperk skončil v jejích rukou.

TIP: Marie Antoinetta a Axel Fersen: Pravda o vztahu královny a hraběte 

Skandál se provalil 1. srpna 1785. Rohan navštívil klenotníky s „královninou“ prosbou o tříměsíční odklad první splátky a zárukou 35 000 livrů z vlastní kapsy. Charles Böhmer ovšem neměl pro takové zádrhely velké pochopení. Neprodleně odjel do Versailles, kde zjistil pravdu. Královna o ničem netuší a rozhodně si šperk kupovat nehodlá. To už Jeanne s pomocí manžela i milence jednotlivé diamanty prodávala na černém trhu.

Rozběhlo se vyšetřování. Za dva týdny už kardinál seděl v Bastille. Rozhněvaná Marie Antoinetta jeho omluvu a slib, že zaplatí klenotníkům celou částku, nepřijala. Za další tři dny, 18. srpna 1785 lapili i Jeanne de la Motte. I když se skandál vysvětlil, lidé panovnici nenáviděli ještě více. Právě aféra s náhrdelníkem byla jednou z příslovečných kapek, které o pár let později způsobily francouzskou revoluci… 

  • Zdroj textu:

    Historická červená knihovna

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tučňák císařský (535 m)

Zástupce ptačí říše si obvykle s ponorem do velkých hloubek nespojujeme, přesto i mezi nimi najdeme skutečného mistra. Je jím tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), obyvatel ledové Antarktidy a největší ze všech současných tučňáků. Kromě skvělého přizpůsobení mrazu disponuje také hydrodynamickým tvarem těla a předními končetinami přeměněnými na účinná pádla, která z něj činí skvělého plavce i potápěče. Tučňáci se při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců často potápí do více než stometrové hloubky. V některých případech pak provádí ponor až ke dnu mělčích moří a dostávají se tak do hloubek několika set metrů. Absolutním zaznamenaným rekordem je zatím 535 metrů, kterého dosáhla mladá samička v oblasti zvané McMurdo Sound.

S překvapivým zjištěním o nevšedních potápěčských dovednostech tučňáků přišel roku 1971 americký fyziolog Gerry Kooyman. Ten připevnil tučňákům na tělo malé zařízení, registrující hloubku ponoru. Výsledkem bylo zjištění, že tučňákům nečiní problém ponořit se do hloubek kolem 265 metrů na dobu až 18 minut.

Příroda

Zámek Valtice

Historie

Stalin si dobře zapamatoval slabost carské policie, která lidi „jen“ posílala do exilu. Své protivníky pak rovnou střílel.

Zajímavosti
Vesmír

Hexakoptéra Acecore Noa s „filmařskou“ výbavou

Věda

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907