Aféra s náhrdelníkem: Kdo nalíčil na Marii Antoinettu diamantovou past?

02.07.2018 - Olga Nivnická

Neuvěřitelně drahý šperk si nekoupila dokonce ani rozmařilá královna Marie Antoinetta. A tak se zrodila slavná aféra s náhrdelníkem, která pomohla srazit vaz monarchii…

<p>Právě aféra s náhrdelníkem byla jednou z příslovečných kapek, které o pár let později způsobily francouzskou revoluci…</p>

Právě aféra s náhrdelníkem byla jednou z příslovečných kapek, které o pár let později způsobily francouzskou revoluci…


Reklama

Úchvatný náhrdelník od klenotnické firmy Böhmer-Bassenge je sestaven ze dvou řetězů posázených 540 mimořádně čirými diamanty, ze kterých visí ještě další hruškovité drahokamy obklopené trsy dalších drahých kamenů - to celé o hmotnosti 2 800 karátů. Dnes by se cena extravagantně luxusního šperku pohybovala kolem 300 milionů korun.

Drahý dárek pro milenku 

Ludvík XV. jej objednal pro svou milenku madame du Barry a výroba náhrdelníku trvala přes čtyři roky. Jenže už roku 1774 král onemocněl neštovicemi a zemřel. Co teď? Charles Böhmer a Paul Bassenge se koupí drahokamů dosti zadlužili. Zničit své dílo a rozprodat jednotlivé kameny nechtěli - na tom by totiž v této fázi už značně prodělali. Roku 1778 se pokusili skvost nabídnout novopečené královně Marii Antoinettě, ale ta jej kupodivu odmítla, i když se sám král Ludvík XVI nabídl, že šperk koupí. Šperkaři kupce nenašli ani v zahraničí, podruhé to tedy na Marii Antoinettu zkusili roku 1781, kdy porodila následníka trůnu. Znovu neúspěšně. 

O další čtyři roky později však na scénu vstupuje hraběnka Jeanne de la Motte. Náročná, ale nepříliš majetná manželka samozvaného hraběte se pohybovala v královnině blízkosti a využila toho, že ji někteří považovali za její přítelkyni. Nakukala svému milenci kardinálovi Louisi de Rohanovi, že mu zprostředkuje kontakt s panovnicí. Rohan přímluvu potřeboval. V minulosti totiž pobýval na dvoře Marie Terezie jako francouzský velvyslanec a o Marii Antoinettě rozhlašoval, že ve Francii měla milostnou aférku. Mladinká královna ho za to samozřejmě nenáviděla a Rohan se snažil „flastr“ napravit. 

Po sérii falešných milostných dopisů, které mu Jeanne de la Motte jménem Marie Antoinetty poslala, prý dokonce doufal, že by se sám mohl stát jejím milencem. Ve skutečnosti královnin rukopis falšoval Jeannin milenec Rétaux de Villete.

Jak mohl kardinál sednout hraběnce na lep tak snadno? Oklamala ho dvojnicí! Pařížská prostitutka Nicole d‘Oliva se totiž panovnici podobala a hraběnka ji nastrčila k několika nočním schůzkám s kardinálem. Skrze prostitutku hraběnka od kardinála také vyinkasovala peníze – prý poslouží na charitu. Rohan se už zkrátka viděl v sedmém nebi. 

Plán na pohádkové bohatství

Mezitím se Jeanne de la Motte do přízně vetřeli oba klenotníci a prosili ji, aby panovnici přemluvila ke koupi šperku. V tom okamžiku se zrodil v hlavě Jeanne de la Motte plán. Ve falešném dopise se královna kardinálovi zmínila, že by ráda náhrdelník získala, ale bojí se reakcí veřejnosti. Při jedné ze schůzek předala prostitutka Marie Nicole Rohanovi zfalšované pověření ke koupi šperku o ceně dvou milionů livrů podepsaného „Marií Antoinettou Francouzskou“. Už to mohlo kardinála varovat - pravá královna se totiž podepisovala jen křestním jménem. Jeanne ovšem slavila úspěch – roztoužený kardinál úlohu prostředníka splnil a šperk skončil v jejích rukou.

TIP: Marie Antoinetta a Axel Fersen: Pravda o vztahu královny a hraběte 

Skandál se provalil 1. srpna 1785. Rohan navštívil klenotníky s „královninou“ prosbou o tříměsíční odklad první splátky a zárukou 35 000 livrů z vlastní kapsy. Charles Böhmer ovšem neměl pro takové zádrhely velké pochopení. Neprodleně odjel do Versailles, kde zjistil pravdu. Královna o ničem netuší a rozhodně si šperk kupovat nehodlá. To už Jeanne s pomocí manžela i milence jednotlivé diamanty prodávala na černém trhu.

Rozběhlo se vyšetřování. Za dva týdny už kardinál seděl v Bastille. Rozhněvaná Marie Antoinetta jeho omluvu a slib, že zaplatí klenotníkům celou částku, nepřijala. Za další tři dny, 18. srpna 1785 lapili i Jeanne de la Motte. I když se skandál vysvětlil, lidé panovnici nenáviděli ještě více. Právě aféra s náhrdelníkem byla jednou z příslovečných kapek, které o pár let později způsobily francouzskou revoluci… 

  • Zdroj textu:

    Historická červená knihovna

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907