Akustická navigace pro oceány nepotřebuje baterie, pohání ji zvuk

06.11.2020 - Stanislav Mihulka

Nový podvodní navigační systém založený na zvuku, nám umožní lépe poznat tajemství oceánů...

<p>Zvukem poháněný akustický senzor</p>

Zvukem poháněný akustický senzor


Reklama

Život bez GPS navigace by byl mnohem méně zábavný a méně pohodlný. Přesto (pro mnohé možná překvapivě), na zhruba třech čtvrtinách rozlohy Země GPS navigace nefunguje. Tato území totiž pokrývají oceány. Satelitní navigace sice pracuje nad hladinou, rádiové vlny GPS signálu ale bohužel neprocházejí do větších hloubek. Právě proto mají ponorky chronické problémy s komunikací pod vodou a k orientaci v prostředí, narozdíl od letadel, nepoužívají radar, nýbrž akustický sonar.

Odborníci amerického institutu MIT se snaží překonat problém s podvodní navigací díky systému, který funguje jako podvodní GPS, ale namísto rádiových vln využívá vlny akustické.

Říkají tomu UBL, podle anglického Underwater Backscatter Localization. Tento systém nevysílá vlastní akustické vlny, ale odráží modulované akustické signály z okolí.

TIP: Šestinohý robot AntBot nepotřebuje satelity: Využívá mravenčí navigaci

Zařízení, která generují zvukové vlny, obvykle bývají velmi náročná na energii. U jaderné ponorky to nevadí, potápěč nebo biolog sledující mořské tvory s malým zařízením by s tím měl problém. Tým MIT proto vytvořil pro tuto navigaci důmyslný piezoelektrický generátor elektřiny, který využívá opět zvuk. Na generátor působí zvukové vlny a vyvolávají tření materiálu, čímž vzniká potřebná energie.

Nová technologie již má za sebou první testy v mělké vodě. Teď přijdou na řadu další testy, a nakonec by měla vzniknout univerzální podvodní akustická navigace. Po takové technologii je velká poptávka, protože bez ní doposud nebylo možné vypouštět do oceánu autonomní podvodní drony. Na ty čeká spousta práce, od automatického mapování mořského dna, až po monitorování stavu prostředí v oceánu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907