Reklama


Alarmující zjištění: 95 procent lidstva dýchá nečistý vzduch

20.04.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Dva z pěti Američanů žijí v oblastech s nezdravými úrovněmi smogu a znečištěným ovzduším.</p>

Dva z pěti Američanů žijí v oblastech s nezdravými úrovněmi smogu a znečištěným ovzduším.


Reklama

Asi 7 miliard lidí, tedy více než 95 procent celé lidské populace, dýchá vzduch, který obsahuje problematické látky. A zhruba 60 procent lidí žije v oblastech, kde vzduch nesplňuje ani ta nejzákladnější zdravotní kritéria.

To jsou závěry studie o stavu globálního ovzduší State of Global Air 2018, kterou každoročně zveřejňuje institut Health Effects Institute (HEI). Znečištěný vzduch se přitom projevuje na lidském zdraví a má na svědomí množství životů.

TIP: WHO: Znečištění ovzduší zabije ve světě více malých dětí než malárie

Odborníci HEI tvrdí, že znečištěný vzduch je významnou příčinou více než 6 milionů předčasných úmrtí ročně. Obvykle jde o oběti mozkových mrtvic, infarktů, nádorů plic a chronické obstrukční plicní nemoci. To znamená, že znečištěný vzduch je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí, po vysokém krevním tlaku, nezdravé stravě a nemocích způsobených kouřením.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Avalon

Kde: Britské ostrovy
První zmínka: 12. století

Bájný ostrov, na němž měl král Artuš najít svůj poslední odpočinek, získal své jméno po jablku. Poprvé se o něm zmiňuje anglický kněz Geoffrey of Monmouth ve svých latinských Dějinách britských králů, které dopsal někdy kolem roku 1136. 

Koncem 12. století oznámili mniši ze starobylého kláštera v Glastonbury, že objevili ostatky krále Artuše i královny. To by znamenalo, že se bájný Avalon nacházel právě zde. Toto zjištění vůbec není přitažené za vlasy − Glastonbury se skutečně nacházelo na ostrově uprostřed bažin a ve staré velštině se mu skutečně říkalo Ynys Afallach, tedy Ostrov jablek.

Zbožní obyvatelé prý tehdy v hloubce 5 m našli rakev s latinským nápisem: „Zde leží slavný král Artuš na ostrově Avalon.“ Uvnitř měly ležet kostry muže a ženy.

Ostatky byly později s velkou slávou a za přítomnosti krále Edwarda I. znovu pohřbeny a až do dob reformace jim byla projevována mimořádná úcta.

Vše do sebe krásně zapadá, dnešní historici jsou ale skeptičtí. Tehdejší mniši podle nich mohli fascinující nález zinscenovat, aby ekonomicky pomohli svému klášteru, který krátce předtím vyhořel.

Zajímavosti
Revue

Nesmírně rozpálený plynný obr KELT-9b je velice blízko své hvězdě

Vesmír

Brněnští Němci vítají 15. března 1939 německou armádu. Také Jan Svoboda měl k okupantům velmi blízko

Válka

Blízko vstupu do parku se tyčí i 150 metrů vysoká Babylonská věž (foto: Shutterstock)

 

Příroda

Celý proces probíhal za přítomnosti kněze s hlavou Anubise, boha zemřelých, pohřebišť a mumifikace, který byl nejčastěji zpodobňován jako šakal

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907