Nekvalitní ovzduší se stalo nejhorším zabijákem dětí do pěti let
Světová zdravotnická organizace WHO nedávno oznámila, že znečištěné prostředí má v současné době ve světě na svědomí celkem čtvrtinu z úmrtí dětí mladších pěti let. Týká se to znečištění ovzduší, pasivního kouření a pití kontaminované vody.
Podle prohlášení WHO je pro malé děti nejvíce smrtelné znečistěné ovzduší. Jejich drobná těla a vyvíjející se orgány je dělají obzvláště zranitelnými. Odborníci odhadují, že infekce dýchací soustavy, jako jsou například zápaly plic, které lze připsat na vrub znečištěnému vzduchu, každoročně na celém světě zabijí asi 570 tisíc dětí mladších pěti let.
TIP: Vražedné znečištění ovzduší: Ročně zabije přes 3 miliony lidí
Tím se znečištěný vzduch stává nejčastější příčinou úmrtí malých dětí. Předstihl tak i malárii nebo znečištěnou vodu.
Live Science, WHO
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)