Alej staletých dubů: Pohádkové loubí v Jižní Karolíně

03.06.2022 - Marek Telička

Tato až neskutečně působící fotografie ukazuje dubovou alej, jejíž nejmladší stromy mají bezmála 180 let.

<p>Stříbřité provazce tilandsie mohou být až pět metrů dlouhé.</p>

Stříbřité provazce tilandsie mohou být až pět metrů dlouhé.


Reklama

Boone Hall je jednou z nejstarších amerických plantáží, na níž se bez přerušení už déle než 330 let pěstují různé plodiny. Je zde k vidění velký skleník postavený v roce 1936 v koloniálním stylu, četné chatky, které dříve sloužily otrokům, a především impozantní dubová alej, jež lemuje poslední kilometr cesty k hlavní budově.

TIP: Stromy naopak: Rýžové smrákání nad madagaskarskými baobaby

Alej z celkem 88 dubů virginských (Quercus virginiana) byla poprvé vysázena v roce 1743 a dokončena roku 1843 bratry Horlbeckovými, kteří byli tehdejšími majiteli zdejších pozemků. Větve dubů jsou porostlé epifytickou rostlinou (což znamená, že k růstu využívá svého hostitele, ale neparazituje na něm) nazvanou tilandsie provazovkovitá (Tillandsia usneoides).

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907