Alergie na chlad: Vzácná porucha málem stála život 34letého muže

03.11.2020 - Stanislav Mihulka

Přechod z horké sprchy do studené koupelny stál 34letého Američana málem život. Muž trpí vzácnou alergií na chlad

<p>Chlad dovede zacvičit s imunitou</p>

Chlad dovede zacvičit s imunitou


Reklama

Alergické reakce mohou mít mnoho nečekaných podob. Dokládá to i nedávný případ muže z Colorada, popsaný v lékařském magazínu Journal of Emergency Medicine. Přechod z horké sprchy do studené koupelny pro něj znamenal život ohrožující stav. Příbuzní jej našli zhrouceného v koupelně, když lapal po dechu. Podle lékařů muž trpí vzácnou alergií na chlad

Alergie na chlad se obvykle projevuje vyrážkou podobnou kopřivce – imunitní systém alergika produkuje velké množství histaminu, hormonu a neurotransmiteru produkovaného bílými krvinkami. Ve vážných případech může alergická reakce přejít do anafylaktického šoku spojeného s výrazným poklesem krevního tlaku a následnou poruchou dýchání

Příčiny vzniku alergie nejsou přesně známé – většina odborníků se shoduje, že jde o kombinaci genetické predispozice, autoimunitního onemocnění a akutní infekce, například virového onemocnění. Alergie se také vzácně objevuje u některých případů rakoviny. V Evropě tato porucha postihuje okolo 0,05 % populace.

TIP: O jaké alergii jste asi ještě neslyšeli? Alergie na vibrace!

U muže z Colorada se prudká reakce projevila po jeho přestěhování z výrazně teplejšího prostředí Mikronésie. Záchranáři muže ošetřili epinefrinem a připojením na kyslík. V nemocnici mu byla podána antihistaminika a steroidy, což vedlo k rychlé stabilizaci jeho zdravotního stavu.

Chladová alergie postihuje častěji ženy než muže a bohužel se může objevit kdykoliv během života. Zda se může týkat i vás lze ověřit pomocí jednoduchého testu – stačí si na kůži na několik minut (obvykle stačí pět minut) přiložit kostku ledu. Pokud se objeví výrazné zarudnutí a vyrážka připomínající kopřivku, je vhodné se obrátit na alergologa.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907