Amatérský archeolog objevil v Anglii středověkou zlatou brož

21.02.2022 - Stanislav Mihulka

V hrabství Wiltshire na jihu Anglie se amatérskému archeologovi podařilo objevit zlatou brož s modlitbou a magickým nápisem. Podle odborníků zřejmě sloužila jako amulet proti nemocem

<p>Středověkou zlatou brož pokrývají nápisy v latině a hebrejštině.</p>

Středověkou zlatou brož pokrývají nápisy v latině a hebrejštině.


Reklama

Na poli v hrabství Wiltshire, které leží v jižní části Anglie, uspěl nejmenovaný amatérský archeolog, vyzbrojený detektorem kovů. Podařilo se mu objevit 24 milimetrů velkou a necelých 6 gramů těžkou středověkou zlatou brož. Šperk je vyzdoben nápisy v latině a hebrejštině, které zahrnují náboženství i magii.

Pravděpodobně jde o artefakt, který využíval směs náboženství a magie k ochraně svého majitele před chorobami, například před horečkou, nebo nadpřirozenými jevy. Latinské nápisy představují modlitbu k Panně Marii, zatímco hebrejská písmena A G L A znamenají „Atha Gebir Leilam Adonai“, tedy „Navěky jsi mocný, Pane“.

Právě tato hebrejská písmena svědčí o tom, že brož sloužila jako ochranný amulet. Ve středověku takto bylo vyvoláváno kouzlo proti horečce a je docela dobře možné, že ochrana před horečkou mohla být hlavním úkolem nalezeného šperku

TIP: V Anglii byl objeven doposud největší poklad anglosaských zlatých mincí

Jaké je stáří této brože? Odborníci vycházejí z toho, že v Londýně byly nalezeny podobné brože, které pocházejí z let 1150 až 1200. Další podobnou brož mají v Britském muzeu, která pochází ze 14. století. Ani jedna z těchto broží se wiltshirskému objevu sice příliš nepodobá, přesto posloužily k odhadům stáří objevené brože. Podle odborníků vznikl wiltshirský zlatý šperk nejpravděpodobněji někdy mezi lety 1150 až 1400.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907