Amatérský archeolog objevil v Anglii středověkou zlatou brož

V hrabství Wiltshire na jihu Anglie se amatérskému archeologovi podařilo objevit zlatou brož s modlitbou a magickým nápisem. Podle odborníků zřejmě sloužila jako amulet proti nemocem

21.02.2022 - Stanislav Mihulka



Na poli v hrabství Wiltshire, které leží v jižní části Anglie, uspěl nejmenovaný amatérský archeolog, vyzbrojený detektorem kovů. Podařilo se mu objevit 24 milimetrů velkou a necelých 6 gramů těžkou středověkou zlatou brož. Šperk je vyzdoben nápisy v latině a hebrejštině, které zahrnují náboženství i magii.

Pravděpodobně jde o artefakt, který využíval směs náboženství a magie k ochraně svého majitele před chorobami, například před horečkou, nebo nadpřirozenými jevy. Latinské nápisy představují modlitbu k Panně Marii, zatímco hebrejská písmena A G L A znamenají „Atha Gebir Leilam Adonai“, tedy „Navěky jsi mocný, Pane“.

Právě tato hebrejská písmena svědčí o tom, že brož sloužila jako ochranný amulet. Ve středověku takto bylo vyvoláváno kouzlo proti horečce a je docela dobře možné, že ochrana před horečkou mohla být hlavním úkolem nalezeného šperku

TIP: V Anglii byl objeven doposud největší poklad anglosaských zlatých mincí

Jaké je stáří této brože? Odborníci vycházejí z toho, že v Londýně byly nalezeny podobné brože, které pocházejí z let 1150 až 1200. Další podobnou brož mají v Britském muzeu, která pochází ze 14. století. Ani jedna z těchto broží se wiltshirskému objevu sice příliš nepodobá, přesto posloužily k odhadům stáří objevené brože. Podle odborníků vznikl wiltshirský zlatý šperk nejpravděpodobněji někdy mezi lety 1150 až 1400.


Další články v sekci