Amatérský archeolog objevil v Anglii středověkou zlatou brož

21.02.2022 - Stanislav Mihulka

V hrabství Wiltshire na jihu Anglie se amatérskému archeologovi podařilo objevit zlatou brož s modlitbou a magickým nápisem. Podle odborníků zřejmě sloužila jako amulet proti nemocem

<p>Středověkou zlatou brož pokrývají nápisy v latině a hebrejštině.</p>

Středověkou zlatou brož pokrývají nápisy v latině a hebrejštině.


Reklama

Na poli v hrabství Wiltshire, které leží v jižní části Anglie, uspěl nejmenovaný amatérský archeolog, vyzbrojený detektorem kovů. Podařilo se mu objevit 24 milimetrů velkou a necelých 6 gramů těžkou středověkou zlatou brož. Šperk je vyzdoben nápisy v latině a hebrejštině, které zahrnují náboženství i magii.

Pravděpodobně jde o artefakt, který využíval směs náboženství a magie k ochraně svého majitele před chorobami, například před horečkou, nebo nadpřirozenými jevy. Latinské nápisy představují modlitbu k Panně Marii, zatímco hebrejská písmena A G L A znamenají „Atha Gebir Leilam Adonai“, tedy „Navěky jsi mocný, Pane“.

Právě tato hebrejská písmena svědčí o tom, že brož sloužila jako ochranný amulet. Ve středověku takto bylo vyvoláváno kouzlo proti horečce a je docela dobře možné, že ochrana před horečkou mohla být hlavním úkolem nalezeného šperku

TIP: V Anglii byl objeven doposud největší poklad anglosaských zlatých mincí

Jaké je stáří této brože? Odborníci vycházejí z toho, že v Londýně byly nalezeny podobné brože, které pocházejí z let 1150 až 1200. Další podobnou brož mají v Britském muzeu, která pochází ze 14. století. Ani jedna z těchto broží se wiltshirskému objevu sice příliš nepodobá, přesto posloužily k odhadům stáří objevené brože. Podle odborníků vznikl wiltshirský zlatý šperk nejpravděpodobněji někdy mezi lety 1150 až 1400.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907