Jupiterova Velká rudá skvrna představuje stále velkou záhadu. Budeme moudřejší po přeletu sondy Juno?
Velká rudá skvrna je podivuhodný atmosférický jev v horních vrstvách planety Jupiter. Podle toho, co víme, jde o něco jako gigantický hurikán, který je dvakrát větší než Země. Přesto že Velkou skvrnu známe již dlouho, a jde o nejvýraznější jev na Jupiteru, představuje stále velkou záhadu.
Proto v těchto dnech vzbudily velkou pozornost snímky americké meziplanetární sondy Juno, která 10. července na své oběžné dráze přelétla přes tuto ikonickou oblast. Vědci týmu sondy Juno s vydatnou pomocí vědeckých dobrovolníků ihned zasedli k počítačům a zpracovali první snímky Rudé skvrny z rekordní blízkosti.
Podle šéfa týmu Juno Scotta Boltona ze Southwest Research Institute v San Antoniu vědci po celá staletí Velkou rudou skvrnu pozorují, nadšeně obdivují a neméně vášnivě o ní teoretizují. A teď máme k dispozici nejpodrobnější snímky Skvrny v historii.
TIP: Velká rudá skvrna na Jupiteru ohřívá horní vrstvy atmosféry planety
Není to ale konec nýbrž začátek. Badatelé ještě budou muset zpracovat mnoho dat, nejen z kamery sondy JunoCam, ale také z osmi vědeckých přístrojů sondy. Pak se snad dostaneme blíž k řešení Velké rudé záhady, která dráždí celé generace astronomů.
NASA/JPL-Caltech
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)