Americká sonda OSIRIS-REx úspěšně odletěla od planety Bennu

12.05.2021 - Martin Reichman

Po téměř pěti letech strávených ve vesmíru a tři roky od prvního kontaktu s planetkou Bennu, zamířila americká vesmírná sonda OSIRIS-REx zpět k Zemi. Domů veze vzorky z povrchu planetky


Reklama

Planetku Bennu, patřící do tzv. Apollonovy skupiny, opustila sonda OSIRIS-REx v pondělí přibližně v půl jedenácté večer a nyní ji čeká zhruba 2,5 roku dlouhá cesta domů. Na cestu si přibalila několik gramů horniny odebrané z povrchu Bennu. Doručení jejího nákladu má probíhat podobným způsobem, jakým loni dopravila vzorky z planetky Ryugu japonská sonda Hajabusa 2.

TIP: Mimořádný úspěch: Sonda OSIRIS-REx odebrala vzorky z planetky Bennu

OSIRIS-REx nyní čeká dlouhá cesta na níž dvakrát obkrouží Slunce. Kapsle s drahocenným nákladem by měla na Zemi dorazit 24. září 2023. Přestože tím sonda naplní svou primární část mise, na odpočinek se zatím nechystá. Podle NASA disponuje OSIRIS-REx dostatkem paliva, aby mohla i po konci své primární mise dál sloužit vědeckému výzkumu. O jejích příštích úkolech má NASA jednat letos v létě.

Planetka Bennu

Bennu je planetka patřící do Apollonovy skupiny, která byla objevena 11. září 1999 v rámci projektu Linear. Jedná se o planetku, jež je zařazena na seznam možných hrozeb v podobě možného dopadu na Zemi. Původní označení planetky 1999 RQ36 bylo v roce 2013 nahrazeno jménem 101955 Bennu v rámci soutěže „Name That Asteroid!“. Z více než osmi tisíc návrhů bylo vybráno jméno Bennu, které navrhl devítiletý Michael Puzio, a to podle mytologického egyptského ptáka Benu, jenž mu prý připadal podobný sondě OSIRIS-REx.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907