Americká sonda OSIRIS-REx úspěšně odletěla od planety Bennu

12.05.2021 - Martin Reichman

Po téměř pěti letech strávených ve vesmíru a tři roky od prvního kontaktu s planetkou Bennu, zamířila americká vesmírná sonda OSIRIS-REx zpět k Zemi. Domů veze vzorky z povrchu planetky


Reklama

Planetku Bennu, patřící do tzv. Apollonovy skupiny, opustila sonda OSIRIS-REx v pondělí přibližně v půl jedenácté večer a nyní ji čeká zhruba 2,5 roku dlouhá cesta domů. Na cestu si přibalila několik gramů horniny odebrané z povrchu Bennu. Doručení jejího nákladu má probíhat podobným způsobem, jakým loni dopravila vzorky z planetky Ryugu japonská sonda Hajabusa 2.

TIP: Mimořádný úspěch: Sonda OSIRIS-REx odebrala vzorky z planetky Bennu

OSIRIS-REx nyní čeká dlouhá cesta na níž dvakrát obkrouží Slunce. Kapsle s drahocenným nákladem by měla na Zemi dorazit 24. září 2023. Přestože tím sonda naplní svou primární část mise, na odpočinek se zatím nechystá. Podle NASA disponuje OSIRIS-REx dostatkem paliva, aby mohla i po konci své primární mise dál sloužit vědeckému výzkumu. O jejích příštích úkolech má NASA jednat letos v létě.

Planetka Bennu

Bennu je planetka patřící do Apollonovy skupiny, která byla objevena 11. září 1999 v rámci projektu Linear. Jedná se o planetku, jež je zařazena na seznam možných hrozeb v podobě možného dopadu na Zemi. Původní označení planetky 1999 RQ36 bylo v roce 2013 nahrazeno jménem 101955 Bennu v rámci soutěže „Name That Asteroid!“. Z více než osmi tisíc návrhů bylo vybráno jméno Bennu, které navrhl devítiletý Michael Puzio, a to podle mytologického egyptského ptáka Benu, jenž mu prý připadal podobný sondě OSIRIS-REx.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907