Mimořádný úspěch: Sonda OSIRIS-REx odebrala vzorky z planetky Bennu

21.10.2020 - Martin Reichman

Meziplanetární sonda OSIRIS-REx úspěšně odebrala vzorky z 330 milionů kilometrů vzdálené planetky Bennu. Vědci věří, že podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti s sebou na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života


Reklama

Jedna z velkých misí letošního roku má za sebou svůj vrchol. Dnes v noci dokázala meziplanetární sonda OSIRIS-REx úspěšně odebrat vzorky z 320 milionů kilometrů vzdálené planetky Bennu

Příběh sondy OSIRIS-REx se začal psát před čtyřmi lety, kdy NASA oznámila svůj záměr vyslat k vzdálené planetce sondu, odebrat z ní vzorky a dopravit je zpět na Zemi. Minimálně první dva úkoly splnila sonda na výtečnou. Úspěch se ale rozhodně nerodil lehce. 

Když sonda OSIRIS-REx koncem roku 2018 dorazila k planetce Bennu, čekala na inženýry studená sprcha. Snímky, které sonda pořídila ukazovaly, že povrch planetky je doslova posetý balvany. Původní předpoklady počítaly spíše s něčím, co mělo připomínat pláž s občasnými kameny. Následná analýza povrchu ukázala, že s výběrem místa pro odběr vzorků to rozhodně nebude jednoduché.

Do finálního výběru NASA nakonec zařadila čtyři lokality – Nightingale, Kingfisher, Osprey a Sandpiper (mimochodem ve všech případech jde o anglické názvy ptáků), přičemž jako primární odběrná lokalita byla vybrána oblast Nightingale.

Oblast Nightingale se z uvažovaných lokalit nachází v nejsevernější části Bennu. Jde o místo, které je uvnitř zhruba 140 metrů velkého kráteru. Je místem s nejnižším albedem a nejnižší povrchovou teplotou. Zároveň má jít o geologicky mladou oblast s množstvím různorodého materiálu.

TIP: Záhada planetky Bennu: Proč chrlí prach a kameny do okolního vesmíru?

Sestup směrem k planetce Benu zahájila sonda OSIRIS-REx včera kolem 20. hodiny našeho času, přičemž šlo o sestup velmi pozvolný – k místu odběru se sonda přiblížila okolo půlnoci. Vzorky sonda odebrala pomocí robotické paže TAGSAM. V okamžiku, kdy paže dosedla na povrch Bennu, sonda aktivovala nádrže s dusíkem, který rozvířil regolit pod hlavou robotické paže. Ten byl následně zachycen v odběrné hlavě. Cílem bylo odebrat 60 až 2 000 gramů vzorků, což se alespoň podle prvních informací podařilo. Na návrat domů by se sonda měla vydat přibližně v polovině příštího roku. Přistání se vzorky na Zemi NASA plánuje na druhou polovinu září 2023.

Planetka Bennu

Bennu je planetka patřící do Apollonovy skupiny, která byla objevena 11. září 1999 v rámci projektu Linear. Jedná se o planetku, jež je zařazena na seznam možných hrozeb v podobě možného dopadu na Zemi. Původní označení planetky 1999 RQ36 bylo v roce 2013 nahrazeno jménem 101955 Bennu v rámci soutěže „Name That Asteroid!“. Z více než osmi tisíc návrhů bylo vybráno jméno Bennu, které navrhl devítiletý Michael Puzio, a to podle mytologického egyptského ptáka Benu, jenž mu prý připadal podobný sondě OSIRIS-REx.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907