K planetce Bennu zamíří vesmírná sonda: Cílem je dopravit na Zem vzorky z povrchu

08.09.2016 - Martin Reichman

Zítra zamíří do vesmíru sonda OSIRIS-REx, která má odebrat vzorky z planetky Bennu a vrátit se s nimi zpět na Zem


Reklama

Start z floridského Mysu Canaveral je naplánován na 8. září v 7:05 hodin východního času (9. září v 1:05 našeho času) a do vesmíru má sondu dopravit raketa Atlas V411. Sonda OSIRIS-REx má zamířit k přibližně 490 metrů velké planetce 101955 Bennu, patřící do do Apollonovy skupiny planetek. Bennu je jednou z planetek, která je zařazena na seznam možných hrozeb dopadu na Zemi, což je i jeden z důvodů proč je tato planetka cílem vědecké mise OSIRIS-REx.

K planetce by měla dvoutunová sonda dorazit v roce 2018, s návratem vědci počítají v roce 2023. Úkolem sondy je přistát na planetce, pokusit se z ní odebrat 60 až 2 tisíce gramů vzorků a dopravit je zpět na ZemPo planetce Itokawa, ze které se podařilo odebrat a dopravit zpět vzorek povrchového prachu, se tak Bennu má stát další planetkou, jejíž vzorky budou cíleně dopraveny na Zemi.

Vědecké nástroje sondy OSIRIS-REx

 • OCAMS (OSIRIS-REx Camera Suite) - sestava tří kamer: PolyCam, MapCam a SamCam. Kamery dodala Arizonská univerzita a mají za cíl zkoumat asteroid Bennu z různých pohledů.
 • PolyCam – Kamera PolyCam má poskytnout globální pohled a pořídit snímky během přibližování k planetce.
 • MapCam – Kamera MapCam bude pátrat po průvodu planetky a jejích plynových vlečkách. Kamera má také (barevně a ve vysokém rozlišení) zmapovat místo odběru vzorků.
 • SamCam – Kamera SamCam je určena ke kontinulálnímu sledování odběru vzorků.
 • OLA Laserový výškoměr (OSIRIS-REx Laser Altimeter) - je scanovací Lidar, poskytující topografické informace ve vysokém rozlišení.
 • OVIRS  - Spektrometr pracující ve viditelném a infračerveném spektru poskytující informaci o minerálním a organickém složení povrchu a tím i o vhodném místě pro odběr vzorku.
 • OTES - Spektrometr (OSIRIS-REx Thermal Emission Spectrometer), má pořídit spektrální mapy na základě teplotních dat z infračervené spektroskopie v rozsahu 4 - 50 µm.
 • REXIS  - Rentgenový spektrometr (Regolith X-ray Imaging Spectrometer) vytvoří mapu planetky v rozsahu rentgenového záření.
 • TAGSAM  - Systém pro odebrání vzorku (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism) složený z odběrové hlavy a robotické manipulační paže.

Reklama

 • Zdroj textu:

  nasa.gov

 • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Václavské náměstí v průběhu 28. října 1918 a výzva Švehly a Soukupa k zachování klidu.

Historie

Treacyho klobouky byly k vidění na jedné z nejsledovanějších svateb všech dob – sňatku prince Williama a vévodkyně Kate.

Revue

Sledování meteorického deště přináší nezapomenutelný zážitek.

Vesmír

Nejjednodušší způsob prevence proti účinkům chemickým zbraním představuje použití ochranných prostředků.

Válka

Povrch bakterie E. coli netvoří jednolitá vrstva, ale hustá síť proteinů.

Věda

Staré město Santiaga se považuje za jednu z nejkrásnějších historických čtvrtí na světě.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907