Zítra zamíří do vesmíru sonda OSIRIS-REx, která má odebrat vzorky z planetky Bennu a vrátit se s nimi zpět na Zem
Start z floridského Mysu Canaveral je naplánován na 8. září v 7:05 hodin východního času (9. září v 1:05 našeho času) a do vesmíru má sondu dopravit raketa Atlas V411. Sonda OSIRIS-REx má zamířit k přibližně 490 metrů velké planetce 101955 Bennu, patřící do do Apollonovy skupiny planetek. Bennu je jednou z planetek, která je zařazena na seznam možných hrozeb dopadu na Zemi, což je i jeden z důvodů proč je tato planetka cílem vědecké mise OSIRIS-REx.
K planetce by měla dvoutunová sonda dorazit v roce 2018, s návratem vědci počítají v roce 2023. Úkolem sondy je přistát na planetce, pokusit se z ní odebrat 60 až 2 tisíce gramů vzorků a dopravit je zpět na Zem. Po planetce Itokawa, ze které se podařilo odebrat a dopravit zpět vzorek povrchového prachu, se tak Bennu má stát další planetkou, jejíž vzorky budou cíleně dopraveny na Zemi.
nasa.gov
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)