K planetce Bennu zamíří vesmírná sonda: Cílem je dopravit na Zem vzorky z povrchu

08.09.2016 - Martin Reichman

Zítra zamíří do vesmíru sonda OSIRIS-REx, která má odebrat vzorky z planetky Bennu a vrátit se s nimi zpět na Zem


Reklama

Start z floridského Mysu Canaveral je naplánován na 8. září v 7:05 hodin východního času (9. září v 1:05 našeho času) a do vesmíru má sondu dopravit raketa Atlas V411. Sonda OSIRIS-REx má zamířit k přibližně 490 metrů velké planetce 101955 Bennu, patřící do do Apollonovy skupiny planetek. Bennu je jednou z planetek, která je zařazena na seznam možných hrozeb dopadu na Zemi, což je i jeden z důvodů proč je tato planetka cílem vědecké mise OSIRIS-REx.

K planetce by měla dvoutunová sonda dorazit v roce 2018, s návratem vědci počítají v roce 2023. Úkolem sondy je přistát na planetce, pokusit se z ní odebrat 60 až 2 tisíce gramů vzorků a dopravit je zpět na ZemPo planetce Itokawa, ze které se podařilo odebrat a dopravit zpět vzorek povrchového prachu, se tak Bennu má stát další planetkou, jejíž vzorky budou cíleně dopraveny na Zemi.

Vědecké nástroje sondy OSIRIS-REx

 • OCAMS (OSIRIS-REx Camera Suite) - sestava tří kamer: PolyCam, MapCam a SamCam. Kamery dodala Arizonská univerzita a mají za cíl zkoumat asteroid Bennu z různých pohledů.
 • PolyCam – Kamera PolyCam má poskytnout globální pohled a pořídit snímky během přibližování k planetce.
 • MapCam – Kamera MapCam bude pátrat po průvodu planetky a jejích plynových vlečkách. Kamera má také (barevně a ve vysokém rozlišení) zmapovat místo odběru vzorků.
 • SamCam – Kamera SamCam je určena ke kontinulálnímu sledování odběru vzorků.
 • OLA Laserový výškoměr (OSIRIS-REx Laser Altimeter) - je scanovací Lidar, poskytující topografické informace ve vysokém rozlišení.
 • OVIRS  - Spektrometr pracující ve viditelném a infračerveném spektru poskytující informaci o minerálním a organickém složení povrchu a tím i o vhodném místě pro odběr vzorku.
 • OTES - Spektrometr (OSIRIS-REx Thermal Emission Spectrometer), má pořídit spektrální mapy na základě teplotních dat z infračervené spektroskopie v rozsahu 4 - 50 µm.
 • REXIS  - Rentgenový spektrometr (Regolith X-ray Imaging Spectrometer) vytvoří mapu planetky v rozsahu rentgenového záření.
 • TAGSAM  - Systém pro odebrání vzorku (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism) složený z odběrové hlavy a robotické manipulační paže.

Reklama

 • Zdroj textu:

  nasa.gov

 • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907