Záhada planetky Bennu: Proč chrlí prach a kameny do okolního vesmíru?

13.12.2019 - Stanislav Mihulka

Odborníci mise OSIRIS-REx zjišťují, proč z planetky Bennu odletují kameny

<p>Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna</p>

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna


Reklama

Krátce poté, co americký meziplanetární průzkumník OSIRIS-REx dorazil k planetce Bennu, odborníci s překvapením zjistili, že tato 490 metrů velká planetka chrlí do vesmíru hmotu. Poprvé tento jev pozorovali letošního 6. ledna, tedy zhruba týden poté, co OSIRIS-REx zaparkoval na oběžné dráze planetky.

Od té doby vědci a operátoři mise OSIRIS-REx tento podivuhodný jev zkoumají. Je to podle nich unikátní příležitost, jak rozšířit naše vědomosti o planetkách ve Sluneční soustavě. Během sledování Bennu zaznamenali několik takových událostí, přičemž tři největší se odehrály 6. ledna, 19. ledna a 11. února. K těmto výtryskům hmoty přitom došlo na různých místech povrchu planetky.

Záhadné výtrysky kamení na Bennu

Částice hmoty vyvržené při takové události nejprve krátce obíhaly po oběžné dráze kolem planetky. Jejich počáteční rychlost byla až 3 metry za sekundu. Poté tyto částice buď spadly zpět na povrchu Bennu anebo odlétly do okolního vesmíru. Ke všem těmto událostem došlo v pozdním odpoledni, podle průběhu dne na planetce.

TIP: Sonda OSIRIS-REx objevila vodu na planetce Bennu

Badatelé nejprve zkoumali celou řadu vysvětlení tohoto jevu a pak jejich počet zúžili na tři, přičemž ve hře nemusí být jenom jediné z nich. Původcem mohou být zásahy asteroidu Bennu malými meteority. Ve vesmíru k tomu dochází velmi běžně. Dalším možnou příčinou je praskání povrchu asteroidu kvůli rychlému střídání extrémně rozdílných teplot, během 4,3 hodinového dne na Bennu. A viníkem by mohla být i vodní pára, která by se mohla z nitra planetky postupně uvolňovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907