Americké úřady hrozí, že lidé se spalničkami nebudou smět do letadel

28.05.2019 - Stanislav Mihulka

Letecká doprava hraje klíčovou roli v šíření spalniček na velké vzdálenosti. V USA by proto nemocným mohli zakázat vstup do letadel


Reklama

Ve Spojených státech zuří na řadě míst epidemie spalniček. Představitelé amerického národního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí CDC v této souvislosti oznámili již osmi lidem, že by se měli dobrovolně zřeknout svých plánů na cestování letadlem. Pokud by tak neučinili, úřady by byly nuceny uplatnit jinak vzácně využívaný zákaz vstupu na palubu letadel.

Centrum CDC může zařadit kohokoliv na seznam osob „US’ Do Not Board list“, který určuje, kdo nesmí do letadla ze zdravotních důvodů. Tuto pravomoc ale používají velmi zřídka, protože Američané nelibě nesou, když je úřady jakkoliv omezují v jejich životě. V případě spalniček ale prý udělají výjimku. 

TIP: Spalničkový skluz: V letech 2010-2017 nebylo očkováno 169 milionů dětí

Odborníci totiž zjistili, že v současné záplavě infekcí spalniček a v jejich šíření hraje právě letecká doprava velmi významnou roli. CDC nicméně spoléhá na to, že již samotná hrozba zákazu vstupu lidí nakažených spalničkami či podezřelých z přenášení této infekce bude mít dostatečně odstrašující efekt. V letošním roce už ve Spojených státech zaznamenali 880 případů této nemoci, která již přitom byla v USA považovaná za prakticky vymýcenou. A to ještě není pololetí. Za celý minulý rok (2018) přitom bylo v USA odhaleno 667 případů spalniček.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907