Americké úřady hrozí, že lidé se spalničkami nebudou smět do letadel

28.05.2019 - Stanislav Mihulka

Letecká doprava hraje klíčovou roli v šíření spalniček na velké vzdálenosti. V USA by proto nemocným mohli zakázat vstup do letadel


Reklama

Ve Spojených státech zuří na řadě míst epidemie spalniček. Představitelé amerického národního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí CDC v této souvislosti oznámili již osmi lidem, že by se měli dobrovolně zřeknout svých plánů na cestování letadlem. Pokud by tak neučinili, úřady by byly nuceny uplatnit jinak vzácně využívaný zákaz vstupu na palubu letadel.

Centrum CDC může zařadit kohokoliv na seznam osob „US’ Do Not Board list“, který určuje, kdo nesmí do letadla ze zdravotních důvodů. Tuto pravomoc ale používají velmi zřídka, protože Američané nelibě nesou, když je úřady jakkoliv omezují v jejich životě. V případě spalniček ale prý udělají výjimku. 

TIP: Spalničkový skluz: V letech 2010-2017 nebylo očkováno 169 milionů dětí

Odborníci totiž zjistili, že v současné záplavě infekcí spalniček a v jejich šíření hraje právě letecká doprava velmi významnou roli. CDC nicméně spoléhá na to, že již samotná hrozba zákazu vstupu lidí nakažených spalničkami či podezřelých z přenášení této infekce bude mít dostatečně odstrašující efekt. V letošním roce už ve Spojených státech zaznamenali 880 případů této nemoci, která již přitom byla v USA považovaná za prakticky vymýcenou. A to ještě není pololetí. Za celý minulý rok (2018) přitom bylo v USA odhaleno 667 případů spalniček.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907