Spalničkový skluz: V letech 2010-2017 nebylo očkováno 169 milionů dětí

29.04.2019 - Stanislav Mihulka

Dětí, které nejsou očkované proti spalničkám, rychle přibývá. Podle UNICEF jde o hlavní příčinu současného vzestupu této nemoci

<p>Podle UNICEF zemřelo v roce 2017 na spalničky 110 000 lidí (většinou dětí), což je o 22 % více než o rok dříve.</p>

Podle UNICEF zemřelo v roce 2017 na spalničky 110 000 lidí (většinou dětí), což je o 22 % více než o rok dříve.


Reklama

Spalničky jsme v posledních letech považovali za už v podstatě vyřešenou nemoc. Máme k dispozici osvědčené očkování a počet případů spalniček postupně klesal. Teď se ale píše rok 2019 a spalničky slaví nečekaný návrat. V letošním roce jsme ve světě zaznamenali již 110 tisíc případů této nebezpečné choroby, což je nárůst o 300 procent za stejné období v loňském roce.

Křehká kolektivní imunita

Podle nové analýzy UNICEF má tato katastrofální situace jedinou a bohužel dost zbytečnou příčinu. Ukazuje se, že mezi lety 2010 a 2017 nebylo proti spalničkám očkováno neuvěřitelných 169 milionů dětí. V dnešní době se používají dvě dávky vakcíny, jedna obvykle ve věku 12-15 měsíců a druhá ve 4-6 letech dítěte.

TIP: Návrat spalniček: Proč se vrací již téměř vymýcená choroba?

Podle UNICEF je hlavním důvodem špatná dostupnost lékařské péče, především v chudých oblastech světa. S tím často souvisí méně efektivní a vyspělé systémy lékařské péče v méně rozvinutých zemích.

Problém se ale týká i nejvyspělejších zemí jako je USA, Francie, Británie nebo třeba Německa. Jen ve Spojených státech nebylo v letech 2010 až 2017 očkováno přes 2,5 milionu dětí. Ve Francii je to více než 600 tisíc a v Británii přes půl milionu. Podle zástupců UNICEF mohou za stále větší počet dětí bez očkování odpůrci očkování, a také šíření lživých zpráv o vakcínách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UNICEF

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907