Americké úřady se chystají zrušit zákaz financování lidských chimér

16.08.2016 - Stanislav Mihulka

Lidské chiméry sice znějí strašidelně, ve výzkumu nových léčebných postupů jsou ale nesmírně důležité


Reklama

Americká vládní agentura Národního institutu pro zdraví (NIH) v loňském roce zakázala financování tvorby lidských chimér. Ty vznikají přidáváním lidských kmenových buněk k embryím jiných druhů živočichů, ze kterých pak vznikají stvoření, v nichž je část buněk lidských.

K zákazu došlo především kvůli etickým obavám. Agentura NIH se rozhodla omezit tento výzkum do doby, než bude k dispozici více důkazů o jeho významu pro lidské zdraví. Stejná agentura ale nyní překvapivě navrhuje zrušení tohoto zákazu - místo úplného zákazu navrhuje zavést některá omezení, která do jisté míry vyhoví etickým námitkám a zároveň snad nebudou vědcům příliš bránit v práci.

TIP: Kde sehnat orgány na transplantace? Můžeme je vypěstovat v prasatech!

Lidské chiméry jsou velmi užitečné například při studiu raných fází zárodečného vývoje, které nelze zkoumat přímo na lidech. Také se od nich očekává vytvoření zvířat s lidskými buňkami, na nichž bude možné pěstovat lidské orgány pro transplantace.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NIH

  • Zdroj fotografií: CZMarlin / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907