Americký Cleveland: Hlavní město rokenrolu a domov českých emigrantů

26.03.2017 - Martin Nekola

Cleveland sice na první pohled vypadá jako každé jiné americké město, v jeho kořenech však zanechala odkaz řada Čechů. Na pomyslnou světovou mapu jej vynesl nejen ropný průmysl, ale také popularizace rokenrolu

Cleveland -<p>Jako ve většině velkých amerických měst, i z centra Clevelandu ční několik mrakodrapů – v čele s Terminal Tower. V době svého otevření v roce 1930 představoval druhou nejvyšší budovu světa.</p>
Cleveland -

Jako ve většině velkých amerických měst, i z centra Clevelandu ční několik mrakodrapů – v čele s Terminal Tower. V době svého otevření v roce 1930 představoval druhou nejvyšší budovu světa.


Reklama

Lehce nafoukaní Newyorčané škodolibě říkají, že jsou v Americe jen tři jedinečná města: Big Apple, kterým míní New York, San Francisco a New Orleans. Všechno ostatní je podle nich prostě Cleveland. Chtějí tím říct, že vás většina amerických metropolí zkrátka na první pohled nezaujme. Z dálky totiž vypadají nudně a technicky jsou si velmi podobné: Obvykle se jedná o propletence dálnic, průmyslových čtvrtí a nekonečných předměstí s nízkými domky, jež obklopují centrum s mrakodrapy. Cleveland této představě odpovídá takřka perfektně. Rozhodně by však byla velká škoda, kdyby vás od jeho návštěvy odradila povrchová všednost a uvítání v podobě nevzhledných továren obalených rzí.  

Indiánské kletby

Historie města se začala psát v roce 1789, kdy vláda Spojených států získala na základě smlouvy s indiánskými kmeny rozsáhlá území podél toku řeky Cuyahoga (v jazyce Irokézů je to Křivolaká řeka). Do neprobádaných prérií se pod vedením generála Mosese Cleavelanda okamžitě vydaly dravé společnosti a začaly zabrané pozemky rozprodávat. Na podzim roku 1796 již byly u břehů Erijského jezera vyměřeny první ulice malé osady, jež dostala jméno Cleveland. 

Vůbec prvními stálými osadníky byli jistý Job Stiles a jeho žena, zanedlouho se však vedle nich zabydlely i další rodiny. Zpočátku přitom Cleveland nepředstavoval nejvyhledávanější adresu, protože tam lidé z neznámých důvodů umírali. Tajemná smrt dala vzniknout různým pověrám – mimo jiné se tvrdilo, že je oblast prokletá. Později se však ukázalo, že za nešťastné události mohly jedovaté výpary z okolních bažin. 

Nečekaná zastávka

Cleveland se pomalu, ale jistě rozrůstal: Velkému rozkvětu napomohlo v první čtvrtině 19. století vybudování kanálu spojujícího Erijské jezero a řeku Ohio, díky němuž se z města rázem stalo vytěžované překladiště zboží. Následovalo napojení na železnici, vznik moderního přístavu a loděnice, stavba prvních oceláren, lakoven, masen, textilek či dřevozpracovatelských závodů. Svou činností městu výrazně pomohl také John Rockefeller, jehož rafinerie Standard Oil Company proměnila Cleveland v centrum amerického ropného průmyslu. Na konci 19. století měla metropole již 380 tisíc obyvatel.

TIP: Osudy českých imigrantů v USA: České divochy tu nechceme!

Velkou část populace přitom tvořili Češi, kteří se ve městě usazovali už od poloviny 19. století, kdy doma – v rakousko-uherské monarchii – vládl tuhý absolutismus: Stovky rodin, především z jižních Čech, tehdy absolvovaly strastiplnou cestu na nový kontinent. A i když pravděpodobně původně směřovaly do Nebrasky či do Texasu, vidina nových obchodních příležitostí je „usadila“ na některé z rušných avenue, jež protínaly právě Cleveland. 

Závan slovanství

Ve městě tak brzy vyrostla budova Slovanské lípy a posléze k ní přibyla řada nově zakládaných farností, jednotek Sokola, různých spolků, divadel a desítek prosperujících živností. České podniky navštěvoval také zmíněný Rockefeller, přestože byl toho času ještě chudým, i když velmi podnikavým dělníkem. U našich krajanů oceňoval pracovitost, šetrnost a věrnost. Svého přítele Josefa Kříže dokonce mnohokrát přesvědčoval, aby obětoval několik set našetřených dolarů a zařadil se mezi první akcionáře nově založeného podniku Standard Oil Company. Kříž však otálel a příležitost promeškal. Z Rockefellera se pak stal nejbohatší muž světa: Stačilo tedy málo a dalším multimiliardářem mohl být krajánek. 

Češi byli vyhledáváni coby zruční řemeslníci, ale uplatnění nacházeli i jako lékaři, právníci, učitelé, bankéři či architekti. Ve známost vešel například továrník František Vlček, rodák z Budyně na Vodňansku a majitel společnosti Vlchek Tool Company, jejíž sady nářadí byly u amerických automobilek tak oblíbené, že se prodávaly jako standardní výbava. V archivech lze rovněž najít stohy materiálů popisujících bohatý kulturní a spolkový život clevelandských Čechů, jejichž počet vystoupal mezi světovými válkami až k 70 tisícům. 

Dnes však ze slavné české minulosti zbyly pouhé fragmenty: Například v Czech Cultural Garden se nacházejí památníky a sochy věnované významným postavám naší historie v čele s Františkem Palackým a K. H. Borovským. A v sokolovně na Broadwayi se dosud setkávají folklorní soubory a nacvičují tradiční tance…

Rodiště rokenrolu 

V uplynulých šesti desetiletích Cleveland opakovaně srážely na kolena ekonomické potíže, likvidace podniků a přesouvání výroby jinam. Tamní populace se smrskla víc než o polovinu a někdejší pulzující předměstí se změnila ve zchátralé chudinské čtvrti. Teprve v poslední době se město opět vzmáhá a ukazuje otevřenou náruč návštěvníkům i investorům. 

Rozlehlý univerzitní kampus, moderně vybavený a obklopený zelení, láká studenty z celých Států. Milovníci umění si přijdou na své v Cleveland Museum of Art, které nabízí unikátní jihoasijské sbírky; jistě však zaujme i výstava soudobého umění v Museum of Contemporary Art, jež sídlí v impozantní zrcadlové budově ve tvaru šestiúhelníku. Nadšence vědy a techniky pak nejspíš přiláká Great Lakes Science Center, kde se mimo jiné nachází bohatá expozice NASA. 

Naprostou většinu turistů však do Clevelandu přivádí jeho pověst hlavního města rokenrolu: Říká se, že právě tady počátkem 50. let odstartoval dýdžej rádia WJW Alan Freed celosvětovou mánii, když do éteru ve velkém pouštěl Chucka Berryho, Jerryho Lee Lewise a další interprety. Dvacet tisíc fanoušků tam navíc 21. března 1952 přišlo na historicky první rockový koncert – a byla to pořádná „jízda“. Jako upomínka na zrod fenoménu vyrostla u jezera Síň slávy a muzeum rokenrolu, kde na hudební fajnšmekry čekají skutečné poklady, včetně speciálního sálu věnovaného Elvisi Presleymu. 

Druhý na světě

Centrum Clevelandu není velké a pohodlně jej projdete i pěšky: Na Public Square můžete posedět u fontány a prohlédnout si zajímavý památník námořníků a vojáků. Rovnou před vámi se pak ze zástavby vynoří komplex Tower City Center, v němž najdete stanici metra, divadlo, kasino, dva hotely a obchodní galerie. Nad vším přitom ční 235 metrů vysoký mrakodrap Terminal Tower, který byl při otevření v létě roku 1930 druhou nejvyšší budovou světa – předčil jej pouze newyorský obr Woolworth Building s 241 metry. Pár kroků na sever směrem k jezeru pak narazíte na radnici, v jejímž čele stanul roku 1967 Carl Stokes, první černošský starosta v dějinách USA.

Společný stát

Český Cleveland sehrál za první světové války důležitou roli během zápasu o samostatnou republiku: Po několikaměsíčním vyjednávání byla 22. října 1915 podepsána Clevelandská dohoda mezi místními Čechy a Slováky, v níž se poprvé zmiňoval společný stát. Další aktivity zahraničního odboje se pak odvíjely právě od uvedeného aktu. Krajané dále pořádali dobročinné bazary a trhy, přičemž mnohatisícové výtěžky sloužily pro československou věc a pomáhaly například financovat legie na Sibiři. V dubnu 1918 navštívil město T. G. Masaryk a dočkal se bouřlivých ovací.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: archiv autora, Shutterstock, Wikipedie, Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907