Americký kaňon Subway: Krása jen pro odvážné

16.10.2021 - Marek Telička

Puklinový kaňon nazvaný Subway (Podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion. Abyste ovšem tato místa viděli na vlastní oči, potřebujete 50 metrů dlouhý provaz pro slaňování a nesmí vás odradit ani hluboká studená voda

<p>Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.</p>

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.


Reklama

Národní park Zion se rozkládá na jihozápadě USA, blízko města Springdale (Utah). Sahá od nadmořských výšek kolem 1 100 metrů po 2 660 metrů vysokou horu Horse Ranch. Na ploše 590 km², kde se potkávají hranice Coloradské náhorní plošiny, Velké pánve a Mohavské pouště, se daří mnoha druhům rostlin, bezmála 300 druhům ptáků, 75 druhům savců a více než 30 druhům plazů. 

TIP: V sevření ohnivých skal: Cesty úzkými kaňony Coloradské plošiny

Kromě toho park oslňuje krásou mnoha kaňonů (v prvé řadě stejnojmenným kaňonem Zion, který je 24 kilometrů dlouhý a až 800 metrů hluboký), monolitů, řek a kamenných oblouků. Najdete zde také množství puklinových kaňonů. Ty jsou většinou přístupné jen zdatným jedincům, kteří mají dostatek zkušeností při pohybu ve skalních prostorách, ale naštěstí jsou mezi nimi i dobří fotografové, kteří jejich krásu předávají prostřednictvím úchvatných snímků.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907