Americký kaňon Subway: Krása jen pro odvážné

Puklinový kaňon nazvaný Subway patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion. Abyste ovšem tato místa viděli na vlastní oči, potřebujete 50 metrů dlouhý provaz pro slaňování a nesmí vás odradit ani hluboká studená voda

13.11.2023 - Marek TeličkaNárodní park Zion se rozkládá na jihozápadě USA, blízko města Springdale (Utah). Sahá od nadmořských výšek kolem 1 100 metrů po 2 660 metrů vysokou horu Horse Ranch. Na ploše 590 km², kde se potkávají hranice Coloradské náhorní plošiny, Velké pánve a Mohavské pouště, se daří mnoha druhům rostlin, bezmála 300 druhům ptáků, 75 druhům savců a více než 30 druhům plazů. 

TIP: V sevření ohnivých skal: Cesty úzkými kaňony Coloradské plošiny

Kromě toho park oslňuje krásou mnoha kaňonů (v prvé řadě stejnojmenným kaňonem Zion, který je 24 kilometrů dlouhý a až 800 metrů hluboký), monolitů, řek a kamenných oblouků. Najdete zde také množství puklinových kaňonů. Ty jsou většinou přístupné jen zdatným jedincům, kteří mají dostatek zkušeností při pohybu ve skalních prostorách, ale naštěstí jsou mezi nimi i dobří fotografové, kteří jejich krásu předávají prostřednictvím úchvatných snímků.


Další články v sekci