Americkým pohraničníkům budou při ostraze hranic pomáhat robotičtí psi

14.02.2022 - Stanislav Mihulka

Jižní hranici Spojených států budou společně s lidskými pohraničníky strážit i robotičtí psi společnosti Ghost Robotics

<p>Prototyp robota Ghost Vision 60 během cvičení s australskou armádou v říjnu 2019.</p>

Prototyp robota Ghost Vision 60 během cvičení s australskou armádou v říjnu 2019.


Reklama

Na jihozápadě Spojených států, v místech, kde Kalifornie, Arizona, Nové Mexiko a Texas hraničí s Mexikem, se hranice táhne drsnou, často až extrémní pouštní krajinou. Na americké pohraničníky zde čekají nejen klimatické extrémy ale i další hrozby, které dělají z ostrahy této hranice náročnou a nebezpečnou práci.

Právě proto zřejmě hodlá americká vládní agentura DHS Science and Technology Directorate, která má na starost výzkum a vývoj v rámci amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti, na ostrahu hranice nasadit chytré stroje. V rámci programu „Automated Ground Surveillance Vehicles“ zahájila agentura spolupráci se společností Ghost Robotics na vývoji autonomních robotických psů.

Roboti na hranicích

„Jižní hranice jsou nehostinné pro lidi i pro zvířata, což je přesně ten důvod, proč by si zde mohly znamenitě počínat stroje,“ říká k novému projektu Brenda Long z vedení Science and Technology Directorate. Cílem programu je zvýšit přítomnost pohraničníků na více než tři tisíce kilometrů dlouhé hranici, při současném snížení rizik pro lidské a zvířecí zaměstnance. Robotické psy lze ovládat pomocí notebooku nebo ručního dálkového ovládání. Kromě toho mohou být vybaveni senzory a videokamerami, které mohou přenášet data zpět k lidským operátorům.

Novinka ale vzbudila i vzrušenou debatu. Ghost Robotics totiž pracuje i na verzi robotických psů pro armádní účely a nedávno představili model vybavený odstřelovací puškou. Nic takového se naštěstí ve specifikaci pohraniční verze neobjevuje.

TIP: Malý čtyřnohý robot Minitaur poskakuje, otevírá dveře a přeleze i plot

Gevin Kelly z vedení společnosti Ghost Robotics je přesvědčen, že jejich robotičtí psi jsou pro ostrahu hranice jako dělaní. „Je to robustní čtyřnohý robot. Poradí si s prakticky každým typem přírodního terénu a stejně si vede i v prostředí vytvořeném člověkem. Na takových místech potřebujete nohy, ne pásy nebo kola. Nebuďme proto překvapení, když v budoucnu uvidíme patrolující personál CPB (U.S. Customs and Border Protection), kterak kráčí bok po boku s robotickým parťákem“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907