Na velké problémy často platí malá řešení, myslí si to alespoň zbrojní vývojáři z americké DARPA. Jedním z jejich posledních projektů je program SHRIMP (SHort-Range Independent Microrobotic Platforms), který se zaměřuje na vývoj a konstrukci robotů milimetrových a centimetrových velikostí.
Cílem programu je vývoj nových zdrojů energie pro miniaturní robotky, navigační systémy a řídicí systémy. Vývojáři se přitom mohou opřít o již existující technologie 3D tisku, piezoelektrické prvky a senzory s velmi nízkou spotřebou energie.
TIP: Podzemní výzva: Američtí vojenští vývojáři DARPA míří pod povrch
Proč zrovna miniaturní roboti? DARPA počítá s tím, že by se v řadě různých riskantních situací mohli lépe uplatnit roboti velmi malých velikostí. Malí roboti mohou operovat ve velkých hejnech, která budou pronikat na místa nebezpečná pro lidi a obtížně dostupná i pro velké roboty. V budoucnu by mohly být k vidění třeba na bojištích, ve vesmíru, v místech průmyslových nehod a přírodních katastrof nebo na technicky náročných stavbách.
DARPA
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)