Analýza meteoritu ze súdánské pouště prozradila zajímavé informace o jeho původu

23.12.2020 - Stanislav Mihulka

Analýza složení úlomku meteoritu Almahata Sitta prozradila detaily o povaze původního vesmírného objektu

<p>Černý kámen na obrázku je meteorit <strong>Almahata Sitta</strong>, který v roce 2007 dopadl v severním Súdánu. Fragment má v průměru asi 4 centimetry. Ve výřezu mikrofotografie ze zkoumaného vzorku. Oranžová znázorňuje krystaly amfibolů.</p>

Černý kámen na obrázku je meteorit Almahata Sitta, který v roce 2007 dopadl v severním Súdánu. Fragment má v průměru asi 4 centimetry. Ve výřezu mikrofotografie ze zkoumaného vzorku. Oranžová znázorňuje krystaly amfibolů.


Reklama

V roce 2008 přiletěl k Zemi asteroid o hmotnosti přibližně 80 tun, který dostal jméno 2008 TC3. 7. října pronikl do atmosféry a velkolepě explodoval ve výšce 37 kilometrů nad Núbijskou pouští v Súdánu. Z pozůstatků této exploze jsme zatím objevili asi 600 malých meteoritů o celkové váze 10,5 kg.

Tyto meteority jsou souhrnně označované jako Almahata Sitta a řada z nich má velmi zajímavé složení, především pokud jde o atypické minerály. Tým, který vedla Vicky Hamilton z amerického Southwest Research Institute detailně prozkoumal složení jednoho z úlomků meteoritu Almahata Sitta. Šlo o vzorek, který vážil pouhých 50 miligramů.

Neznámý asteroid

Výsledky výzkumu přinesly pozoruhodné informace o tom, jak vypadalo původní těleso, kde meteorit Almahata Sitta vznikl. Tento nám neznámý asteroid musel být velký. Jeho průměr vědci odhadují na 640 až 1 800 kilometrů. Takové těleso by bylo velikostí podobné trpasličí planetě Ceres, dnes největšímu objektu hlavního pásu planetek. Také se ukazuje, že šlo o uhlíkatý chondrit a ještě ke všemu bohatý na vodu.

TIP: Meteorit z Antarktidy ukrýval nečekaný poklad: Úlomek komety

Badatelé k těmto závěru dospěli díky analýzám minerálního složení zkoumaného vzorku. Klíčová byla především přítomnost amfibolů, což jsou složité křemičitany, obsahující především vápník, draslík, železo, hořčík a hliník. Amfiboly jsou přitom v meteoritech tohoto typu nesmírně vzácné. Doposud jsme je nalezli jen v jednom případě a ještě pouze ve stopovém množství.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907