Andělský strom u Charlestonu: Staletý dub nese jméno krutého černošského otrokáře

17.01.2022 - Marek Telička

Pokud by vás cesta zavedla do města Charleston v Jižní Karolíně, určitě se poptejte, jak se dostat na ostrov John´s Island. Na něm totiž roste takzvaný Andělský strom, po němž byl pojmenován i park, který se rozkládá kolem něj a je přístupný bez jakéhokoli poplatku.

<p>Dub virginský <em>(Quercus virginiana)</em> známý jako Andělský strom, roste na Janově ostrově (John´s Island) u pobřeží Jižní Karolíny. Na ostrově o rozloze 220 km² žije 14 000 lidí.</p>

Dub virginský (Quercus virginiana) známý jako Andělský strom, roste na Janově ostrově (John´s Island) u pobřeží Jižní Karolíny. Na ostrově o rozloze 220 km² žije 14 000 lidí.


Reklama

O mimořádnosti tohoto staletého dubu virginského (Quercus virginiana) svědčí už samotný fakt, že se stal symbolem Charlestonu, aniž ovšem leží v samotném městě. Když strom spatříte na vlastní oči, určitě vás ohromí jeho obrovitá koruna, která údajně pokrývá stínem plochu 1 600 m². Kmen má v obvodu 8,5 metru, větve sahají 20 metrů vysoko a největší vzdálenost mezi protilehlými větvemi byla změřena na 57 metrů.

Někteří lidé věří, že je dub 1 500 let starý, ale konzervativní (a pravděpodobně správné) odhady hovoří o věku 400–500 let. Rozhodně tedy není nejstarším stromem „na východ od Mississippi“, jak se někdy uvádí. V oblasti amerického jihu totiž roste množství tisovců dvouřadých (Taxodium distichum), které jej věkem určitě předčí. 

TIP: Nejstarší stromy v ohrožení: Zahubí globální oteplování borovice dlouhověké?

Název stromu je odvozen od jména Justuse Angela (tedy Justuse „Anděla“), svobodného černocha, který byl na otrokářském jihu počátkem 19. století sám vlastníkem otroků i majitelem ostrova John´s Island. Justus byl ovšem anděl jen podle jména a nad svými otroky, jichž v roce 1830 vlastnil 84, vládnul tvrdou rukou. Neposlušné nemilosrdně trestal a nejeden černoch, který v zoufalství z jeho pozemků uprchl, byl po zadržení pověšen, dost možná právě na Andělském stromě. Podle místních legend se zde duše dřívějších otroků dodnes objevují v podobě andělů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907