Andělský strom u Charlestonu: Staletý dub nese jméno krutého černošského otrokáře

17.01.2022 - Marek Telička

Pokud by vás cesta zavedla do města Charleston v Jižní Karolíně, určitě se poptejte, jak se dostat na ostrov John´s Island. Na něm totiž roste takzvaný Andělský strom, po němž byl pojmenován i park, který se rozkládá kolem něj a je přístupný bez jakéhokoli poplatku.

<p>Dub virginský <em>(Quercus virginiana)</em> známý jako Andělský strom, roste na Janově ostrově (John´s Island) u pobřeží Jižní Karolíny. Na ostrově o rozloze 220 km² žije 14 000 lidí.</p>

Dub virginský (Quercus virginiana) známý jako Andělský strom, roste na Janově ostrově (John´s Island) u pobřeží Jižní Karolíny. Na ostrově o rozloze 220 km² žije 14 000 lidí.


Reklama

O mimořádnosti tohoto staletého dubu virginského (Quercus virginiana) svědčí už samotný fakt, že se stal symbolem Charlestonu, aniž ovšem leží v samotném městě. Když strom spatříte na vlastní oči, určitě vás ohromí jeho obrovitá koruna, která údajně pokrývá stínem plochu 1 600 m². Kmen má v obvodu 8,5 metru, větve sahají 20 metrů vysoko a největší vzdálenost mezi protilehlými větvemi byla změřena na 57 metrů.

Někteří lidé věří, že je dub 1 500 let starý, ale konzervativní (a pravděpodobně správné) odhady hovoří o věku 400–500 let. Rozhodně tedy není nejstarším stromem „na východ od Mississippi“, jak se někdy uvádí. V oblasti amerického jihu totiž roste množství tisovců dvouřadých (Taxodium distichum), které jej věkem určitě předčí. 

TIP: Nejstarší stromy v ohrožení: Zahubí globální oteplování borovice dlouhověké?

Název stromu je odvozen od jména Justuse Angela (tedy Justuse „Anděla“), svobodného černocha, který byl na otrokářském jihu počátkem 19. století sám vlastníkem otroků i majitelem ostrova John´s Island. Justus byl ovšem anděl jen podle jména a nad svými otroky, jichž v roce 1830 vlastnil 84, vládnul tvrdou rukou. Neposlušné nemilosrdně trestal a nejeden černoch, který v zoufalství z jeho pozemků uprchl, byl po zadržení pověšen, dost možná právě na Andělském stromě. Podle místních legend se zde duše dřívějších otroků dodnes objevují v podobě andělů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907