Anglický Liverpool byl vyškrtnut ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO

10.11.2021 - Vilém Koubek

Anglická metropole se navzdory varováním rady UNESCO pustila do revitalizace zástavby, a na prestižním seznamu ji proto už nenajdeme. Naopak jej však rozšířily Jizerskohorské bučiny v Čechách

<p>Liverpool se rozhodl být lepším místem pro své občany, následkem čehož však musel seznam UNESCO opustit.</p>

Liverpool se rozhodl být lepším místem pro své občany, následkem čehož však musel seznam UNESCO opustit.


Reklama

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, o zápis na seznam světového dědictví mohou památky, přírodní rezervace či historické části měst také přijít. V minulosti zmíněná nemilá událost postihla Labské údolí v Drážďanech a Útočiště přímorožce arabského v Ománu. K vyřazení obvykle dochází na základě rozhodnutí komise UNESCO a aktuálně zasáhlo také britský Liverpool.

TIP: Podaří se zachránit téměř nezničitelnou Irbílskou citadelu?

Přístavní město, které proslavili i legendární Beatles, zařadili komisaři na seznam ohrožených památek již v roce 2012 kvůli tamnímu revitalizačnímu plánu. Vedení metropole tak mělo dvě možnosti: Buď s renovací navzdory varováním pokračovat, čímž by v oblasti mimo jiné klesla nezaměstnanost, nebo si místo na výjimečné listině uchovat. Radnice zvolila první variantu, a rada tak Liverpool letos v červenci ze seznamu UNESCO vyškrtla. Starostka Joanne Andersonová následně prohlásila, že bude hledat cestu, jak se proti rozhodnutí odvolat…

Pod ochranou svahu

Do prestižní společnosti se naopak zařadila mimo jiné první česká přírodní lokalita, a sice Jizerskohorské bučiny. Oblast s rozlohou 27 km² pomyslně soupeřila o věhlasnou pozici s podobnými bukovými lesy v Itálii, Francii, Srbsku či Polsku. Body jí nakonec přidal fakt, že ji ze všech uvedených lokalit historicky nejméně poznamenala lidská činnost. Stromy, z nichž je podstatná část starší než sto let, totiž rostou na svazích a obecně v těžko přístupném terénu, který v minulosti zabránil těžbě dřeva.

Navzdory zařazení na seznam UNESCO se však nepředpokládá, že by návštěvnost v místě vzrostla, a nechystá se ani vytyčování nových stezek. Podle Jiřího Huška, ředitele regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny, nedojde ani ke zpřísňování pravidel či k zavádění dalších omezení.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907