Velmi starý hnědý trpaslík ze souhvězdí Ryb váží stejně, jako 90 Jupiterů
Hnědí trpaslíci jsou objekty na pomezí mezi planetami a plně vyvinutými hvězdami. Jejich hmota nedostačuje na to, aby ve svém nitru zažehli jadernou fúzi. Na druhou stranu jsou ale obvykle podstatně větší než třeba planety.
TIP: Hnědý trpaslík překvapil: Odpaluje erupce silnější než Slunce
Mezinárodní tým odborníků, který vedl ZengHua Zhang z Institutu astrofyziky na Kanárských ostrovech, nedávno vystopoval opravdu mimořádného hnědého trpaslíka. Nese označení SDSS J0104+1535 a nachází se v souhvězdí Ryb, ve vzdálenosti 750 světelných let od Země.
Zhangův trpaslík vznikl asi před 10 miliardami let. Jeho metalicita, čili obsah těžších chemických prvků, je nejnižší ze všech známých hnědých trpaslíků. Z 99,99 procent ho tvoří pouze vodík a helium, což je pro vědce velké překvapení. Rekordní je i jeho hmotnost, která odpovídá 90 Jupiterům. To z něj dělá nejtěžšího hnědého trpaslíka ve známém vesmíru.
Vědci si až doposud nebyli jistí, zda mohou hnědí trpaslíci vznikat z kosmického plynu s tak nízkou metalicitou. Díky objevu ZengHua Zhanga víme, že mohou.
Royal Astronomical Society
VědaMezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHO, CC0)
HistorieTraduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard Ender, CC0)