Ani planeta, ani hvězda: Astronomové objevili nejhmotnějšího hnědého trpaslíka

28.03.2017 - Stanislav Mihulka

Velmi starý hnědý trpaslík ze souhvězdí Ryb váží stejně, jako 90 Jupiterů

Masivní trpaslík -<p>Nově objevený hnědý trpaslík je nejtěžší ze všech</p>
Masivní trpaslík -

Nově objevený hnědý trpaslík je nejtěžší ze všech


Reklama

Hnědí trpaslíci jsou objekty na pomezí mezi planetami a plně vyvinutými hvězdami. Jejich hmota nedostačuje na to, aby ve svém nitru zažehli jadernou fúzi. Na druhou stranu jsou ale obvykle podstatně větší než třeba planety.

TIP: Hnědý trpaslík překvapil: Odpaluje erupce silnější než Slunce

Mezinárodní tým odborníků, který vedl ZengHua Zhang z Institutu astrofyziky na Kanárských ostrovech, nedávno vystopoval opravdu mimořádného hnědého trpaslíka. Nese označení SDSS J0104+1535 a nachází se v souhvězdí Ryb, ve vzdálenosti 750 světelných let od Země.

Starý a těžký trpaslík

Zhangův trpaslík vznikl asi před 10 miliardami let. Jeho metalicita, čili obsah těžších chemických prvků, je nejnižší ze všech známých hnědých trpaslíků. Z 99,99 procent ho tvoří pouze vodík a helium, což je pro vědce velké překvapení. Rekordní je i jeho hmotnost, která odpovídá 90 Jupiterům. To z něj dělá nejtěžšího hnědého trpaslíka ve známém vesmíru.

Vědci si až doposud nebyli jistí, zda mohou hnědí trpaslíci vznikat z kosmického plynu s tak nízkou metalicitou. Díky objevu ZengHua Zhanga víme, že mohou. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Royal Astronomical Society

  • Zdroj fotografií: John Pinfield

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907