Archeologický zázrak: Nejstarší chrám světa vznikl s nečekanou znalostí geometrie

17.05.2020 - Stanislav Mihulka

Turecký komplex Göbekli Tepe představuje jednu z nejstarších známých lidských staveb. Podle odborníků jde o archeologický zázrak postavený s neuvěřitelnou přesností

<p>Megalitický komplex Göbekli Tepe je o celých sedm tisíc let starší než nesjtarší kamenné kruhy Stonehenge. </p>

Megalitický komplex Göbekli Tepe je o celých sedm tisíc let starší než nesjtarší kamenné kruhy Stonehenge. 


Reklama

Slavná turecká archeologická lokalita Göbekli Tepe, která se nachází u turecko-syrské hranice, je jednu z nejstarších známých lidských staveb a zřejmě nejstarší známou stavbou spojenou s náboženstvím. Jde o rozsáhlý neolitický komplex s chrámem, jehož stáří zřejmě přesahuje 11 tisíc let. Göbekli Tepe v tomto ohledu s přehledem poráží například egyptské pyramidy anebo britský Stonehenge.

Nedávný výzkum izraelských archeologů ukázal, že navzdory značnému stáří vznikl chrám v Göbekli Tepe díky důmyslnému plánování a překvapivě pokročilým geometrickým znalostem. Podle autorů studie je Göbekli Tepe archeologickým zázrakem. Tím spíš, že jej zřejmě vystavěla kultura lovců-sběračů neboť v Göbekli Tepe nebyly objeveny žádné stopy pěstování zemědělských plodin či chovu hospodářských zvířat. Doba vzniku tohoto chrámu také o dlouhé tisíce let předchází předpokládanou dobu vzniku písma. 

TIP: Archeologové odhalili záhadný kult lebek ve slavném tureckém Göbekli Tepe

Badatelé analyzovali architektonickou strukturu staveb v Göbekli Tepe pomocí sofistikovaného algoritmu. Ukázalo se, že komplex není soustavou jednotlivých na sobě nezávislých staveb, ale že jde o výsledek jednoho plánu, v němž je vše geometricky propojeno. Také vyšlo najevo, že oproti původním předpokladům komplex Göbekli Tepe vznikl celý najednou, nikoliv postupně. Taková stavba musela být mnohem náročnější, než si odborníci mysleli, jak na lidskou sílu, tak i na organizaci prací.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907