Archeologický zázrak: Nejstarší chrám světa vznikl s nečekanou znalostí geometrie

17.05.2020 - Stanislav Mihulka

Turecký komplex Göbekli Tepe představuje jednu z nejstarších známých lidských staveb. Podle odborníků jde o archeologický zázrak postavený s neuvěřitelnou přesností

<p>Megalitický komplex Göbekli Tepe je o celých sedm tisíc let starší než nesjtarší kamenné kruhy Stonehenge. </p>

Megalitický komplex Göbekli Tepe je o celých sedm tisíc let starší než nesjtarší kamenné kruhy Stonehenge. 


Reklama

Slavná turecká archeologická lokalita Göbekli Tepe, která se nachází u turecko-syrské hranice, je jednu z nejstarších známých lidských staveb a zřejmě nejstarší známou stavbou spojenou s náboženstvím. Jde o rozsáhlý neolitický komplex s chrámem, jehož stáří zřejmě přesahuje 11 tisíc let. Göbekli Tepe v tomto ohledu s přehledem poráží například egyptské pyramidy anebo britský Stonehenge.

Nedávný výzkum izraelských archeologů ukázal, že navzdory značnému stáří vznikl chrám v Göbekli Tepe díky důmyslnému plánování a překvapivě pokročilým geometrickým znalostem. Podle autorů studie je Göbekli Tepe archeologickým zázrakem. Tím spíš, že jej zřejmě vystavěla kultura lovců-sběračů neboť v Göbekli Tepe nebyly objeveny žádné stopy pěstování zemědělských plodin či chovu hospodářských zvířat. Doba vzniku tohoto chrámu také o dlouhé tisíce let předchází předpokládanou dobu vzniku písma. 

TIP: Archeologové odhalili záhadný kult lebek ve slavném tureckém Göbekli Tepe

Badatelé analyzovali architektonickou strukturu staveb v Göbekli Tepe pomocí sofistikovaného algoritmu. Ukázalo se, že komplex není soustavou jednotlivých na sobě nezávislých staveb, ale že jde o výsledek jednoho plánu, v němž je vše geometricky propojeno. Také vyšlo najevo, že oproti původním předpokladům komplex Göbekli Tepe vznikl celý najednou, nikoliv postupně. Taková stavba musela být mnohem náročnější, než si odborníci mysleli, jak na lidskou sílu, tak i na organizaci prací.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907