Archeologové konečně zjistili, k čemu sloužily kovové dýky doby bronzové

06.05.2022 - Stanislav Mihulka

Nová metoda pro analýzu zbytků materiálu na dávných kovových předmětech prozradila pravý účel dýk z území Evropy doby bronzové

<p>Experimentální dýka během archeologického výzkumu</p>

Experimentální dýka během archeologického výzkumu


Reklama

Po celé Evropě doby bronzové, včetně Velké Británie a Irska, se nacházejí kovové dýky ze slitiny mědi. Poprvé se objevily počátkem čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Po celou dobu, co o nich víme, se archeologové dohadují, jaký vlastně tyto dýky měly účel.

Nebylo to totiž jasné. Dýky se typicky nacházejí v hrobech mužů s mnoha zbraněmi, čili ve „hrobech válečníků“. Mnoho odborníků se proto domnívalo, že šlo o ceremoniální dýky, které byly symbolem významu zemřelého a nikoliv praktickým nástrojem. Podle jiných názorů šlo o zbraně nebo o nástroje používané ke konkrétní činnosti. Hlavním problémem u těchto dýk bylo, že odborníci u nich nedokázali provádět analýzy zbytků materiálu, jako je to obvyklé u keramických, kamenných a dalších artefaktů.

Revoluční metoda analýzy

S řešením nedávno přišel tým britské Univerzity v Newcastle, který vedly archeoložky Andrea Dolfini a Isabella Caricola. Archeoložky použily revoluční metodu pro extrakci organických zbytků z 10 dýk ze slitiny mědi, které byly objeveny v roce 2017 na italské lokalitě Pragatto z doby bronzové.

Dýky ze slitiny mědi, pocházející ze studované lokality Pragatto v severní Itálii (foto: Newcastle University, Isabella CaricolaCC0)

Badatelky nejprve obarvily zbytky materiálu na dýkách a pak je pozorovaly s několika typy optických, digitálních a rastrovacích elektronových mikroskopů. Podle všeho nejde o ceremoniální zbraně. Z analýz vyplynulo, že se tyto dýky používaly ke zpracování těl různých druhů živočichů, včetně porážky hospodářských zvířat a přípravy masa.

TIP: Železné předměty doby bronzové nepocházejí z tohoto světa

„Náš výzkum potvrdil, že je možné analyzovat organické zbytky z dávných kovových objektů. Jde o významný průlom a naše nová metoda umožňuje analyzovat dávné kovové nástroje a zbraně kdekoliv na světě. Možnosti jsou nekonečné a nová metoda může zodpovědět mnoho zajímavých otázek,“ popsala výsledky svého výzkumu Andrea Dolfini.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907