Archeologové objevili 2600 let starou lebku s úžasně zachovalým mozkem

Co asi způsobilo, že se 2 600 let starý mozek oběšence zachoval ve velmi dobrém stavu?

10.01.2020 - Stanislav Mihulka



V roce 2008 učinili v anglickém Heslingtonu podivuhodný objev. Při vykopávkách odkryli pozůstatky asi třicetiletého muže z doby železné, který žil zhruba mezi 670 až 480 před naším letopočtem. Podle všeho byl oběšen a pak mu odřízli hlavu nožem s tenkou čepelí. V jeho lebce vědci nalezli mozek, který je nepochopitelně dobře zachovalý. 

Jde o jeden z nejlépe přirozeně zachovalých dávných mozků vůbec. Takové objevy bývají velmi vzácné. Lidský mozek obsahuje asi 80 procent vody, je měkký a nervová tkáň se obvykle rozkládá velmi brzy po smrti. Pro mozek z Heslingtonu to ale očividně neplatí. Je stav je pro odborníky záhadou.

TIP: V Chorvatsku vykopali ostatky starověkých chlapců s deformovanými lebkami

Heslingtonský mozek nedávno detailně prozkoumal tým britských vědců. Badatelé zjistili, že některé proteiny v tomto mozku se nerozložily, jak by za normálních okolností měly. Neobjevili ale přitom žádné stopy po prionech, patologických proteinech, které se někdy hromadí v mozku. Podle vědců mohl v tomto případě sehrát roli nějaký přírodní konzervační proces, v souvislosti s rychlým pohřbem ve vhodném prostředí. Přesná příčina neobvyklého stavu tohoto mozku z doby železné stále zůstává tajemstvím.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    yorkarchaeology.co.uk


Další články v sekci