Archeologové objevili 2600 let starou lebku s úžasně zachovalým mozkem

10.01.2020 - Stanislav Mihulka

Co asi způsobilo, že se 2 600 let starý mozek oběšence zachoval ve velmi dobrém stavu?

<p>Výjimečně zachovalý mozek z Heslingtonu.</p>

Výjimečně zachovalý mozek z Heslingtonu.


Reklama

V roce 2008 učinili v anglickém Heslingtonu podivuhodný objev. Při vykopávkách odkryli pozůstatky asi třicetiletého muže z doby železné, který žil zhruba mezi 670 až 480 před naším letopočtem. Podle všeho byl oběšen a pak mu odřízli hlavu nožem s tenkou čepelí. V jeho lebce vědci nalezli mozek, který je nepochopitelně dobře zachovalý. 

Jde o jeden z nejlépe přirozeně zachovalých dávných mozků vůbec. Takové objevy bývají velmi vzácné. Lidský mozek obsahuje asi 80 procent vody, je měkký a nervová tkáň se obvykle rozkládá velmi brzy po smrti. Pro mozek z Heslingtonu to ale očividně neplatí. Je stav je pro odborníky záhadou.

TIP: V Chorvatsku vykopali ostatky starověkých chlapců s deformovanými lebkami

Heslingtonský mozek nedávno detailně prozkoumal tým britských vědců. Badatelé zjistili, že některé proteiny v tomto mozku se nerozložily, jak by za normálních okolností měly. Neobjevili ale přitom žádné stopy po prionech, patologických proteinech, které se někdy hromadí v mozku. Podle vědců mohl v tomto případě sehrát roli nějaký přírodní konzervační proces, v souvislosti s rychlým pohřbem ve vhodném prostředí. Přesná příčina neobvyklého stavu tohoto mozku z doby železné stále zůstává tajemstvím.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: yorkarchaeology.co.uk

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907