Archeologové objevili 2600 let starou lebku s úžasně zachovalým mozkem

10.01.2020 - Stanislav Mihulka

Co asi způsobilo, že se 2 600 let starý mozek oběšence zachoval ve velmi dobrém stavu?

<p>Výjimečně zachovalý mozek z Heslingtonu.</p>

Výjimečně zachovalý mozek z Heslingtonu.


Reklama

V roce 2008 učinili v anglickém Heslingtonu podivuhodný objev. Při vykopávkách odkryli pozůstatky asi třicetiletého muže z doby železné, který žil zhruba mezi 670 až 480 před naším letopočtem. Podle všeho byl oběšen a pak mu odřízli hlavu nožem s tenkou čepelí. V jeho lebce vědci nalezli mozek, který je nepochopitelně dobře zachovalý. 

Jde o jeden z nejlépe přirozeně zachovalých dávných mozků vůbec. Takové objevy bývají velmi vzácné. Lidský mozek obsahuje asi 80 procent vody, je měkký a nervová tkáň se obvykle rozkládá velmi brzy po smrti. Pro mozek z Heslingtonu to ale očividně neplatí. Je stav je pro odborníky záhadou.

TIP: V Chorvatsku vykopali ostatky starověkých chlapců s deformovanými lebkami

Heslingtonský mozek nedávno detailně prozkoumal tým britských vědců. Badatelé zjistili, že některé proteiny v tomto mozku se nerozložily, jak by za normálních okolností měly. Neobjevili ale přitom žádné stopy po prionech, patologických proteinech, které se někdy hromadí v mozku. Podle vědců mohl v tomto případě sehrát roli nějaký přírodní konzervační proces, v souvislosti s rychlým pohřbem ve vhodném prostředí. Přesná příčina neobvyklého stavu tohoto mozku z doby železné stále zůstává tajemstvím.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: yorkarchaeology.co.uk

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907