Archeologové objevili doklady o znesvěcení 2 800 let staré svatyně

29.09.2016 - redakce 100+1

Archeologové objevili základy městských bran starověkého města. Mimo jiné objevili i důkazy o svérázném způsobu cíleného znesvěcování

Pozůstatky městských bran starověké Lachiše -<p>Někdejší slavné město bylo objeveno počátkem 19. století. I dnešní nálezy ale přinášejí nečekané objevy.</p>
Pozůstatky městských bran starověké Lachiše -

Někdejší slavné město bylo objeveno počátkem 19. století. I dnešní nálezy ale přinášejí nečekané objevy.


Reklama

Izraelské město Lachiš má velmi bouřlivou minulost. První zmínky o tomto významném starověkém městě pocházejí z Amarnských listů. Za vlády prvního z panovníků Judského království Rechav'ama, se stal Lachiš po Jeruzalému druhým největším městem v Judsku.

První velkou pohromou, která město postihla, bylo silné zemětřesení v roce 760 př. n. l., které město výrazně poničilo. Později byla Lachiš sice obnovena, během tažení novobabylonského krále Nebukadnesara II. byla ale opět srovnána se zemí.

Nové archeologické nálezy odhalují i další dramatické události. Během panování krále Chizkijáše v 8. století př. n. l. docházelo k násilnému prosazování judaismu a pronásledování uctívačů model. Svatyně neposlušných byly nekompromisně bořeny a na dříve svatá místa nechal král nainstalovat veřejné toalety. Praxe, která je popsána i v Bibli, sloužila podle archeologů k záměrnému znesvěcení místa.

  • Zdroj textu:

    Live Science, Izraelský památkový úřad, antiquities.org.il

  • Zdroj fotografií: Izraelský památkový úřad

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907