Archeologové objevili na Slovensku masový hrob: Podle vědců mohlo jít o rituální oběti

04.10.2022 - Stanislav Mihulka

Během průzkumu lokality z mladší doby kamenné, nacházející se ve slovenských Vráblích, narazili archeologové na ostatky nejméně 35 lidských těl. Většině z nich chyběla hlava

<p>Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy.<em> (foto: Martin Furholt, CC BY 4.0)</em></p>

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin Furholt, CC BY 4.0)


Reklama

Mezinárodní archeologický tým zkoumá lokalitu ve slovenských Vráblích již sedmou sezónu. Podle vědců jde o jedno z velkých středoevropských rolnických sídlišť mladší doby kamenné, z období 5250 až 4950 let před naším letopočtem. Na ploše okolo 50 hektarů se zde rozkládají nejméně tři samostatné sídliště.

Oběti v příkopu

Letos v létě zde badatelé učinili zneklidňující objev, když narazili na masový hrob, jehož stáří odhadují na téměř 7 tisíc let. V hrobě vědci objevili ostatky nejméně 35 lidí, přičemž množství kostí pochází od adolescentů. Jedna lebka a čelist pochází od kojence a většině pohřbených lidí chybí hlava. Těla původně ležela v různých pozicích – na zádech, na boku a některé v natažené „žabí“ poloze.

Podle Martina Furholta z německé Univerzity Kristiána Albrechta v Kielu je možné, že pohřbená těla měla sloužit jako jakýsi druh magické ochrany osídlení a jeho opevnění. Jde ale o předběžnou interpretaci a jasněji by mohlo být až po detailní analýze nalezených ostatků.

Kultura s lineární keramikou

Starověké osídlení ve slovenských Vráblích je spojované s ranou neolitickou kulturou s lineární keramikou, pojmenovanou podle charakteristické výzdoby nádob rovnými či zavinutými čarami. Lidé této kultury obývali střední Evropu v 6. tisíciletí př. n. l.  a její nositelé byli vůbec prvními zemědělci na českém území. Lidé této kultury jsou spojováni s megalitickými stavbami, jakou je Stonehenge ve Velké Británii nebo Carnac ve Francii.

Lid s lineární keramikou obvykle pohřbíval své mrtvé kostrovým ritem ve skrčené poloze, přičemž na dosavadních nalezištích archeologové nezaznamenali rozdíly ve způsobu pohřbívání mužů a žen. V některých hrobech badatelé objevili skromnou výbavu, obvykle nádoby či šperky. Nic takového se ale ve Vráblích nenašlo.

TIP: Jáma s kostmi v Chorvatsku je nejstarším známým případem masového vraždění

Vědci se nyní budou věnovat podrobnému zkoumání nalezených ostatků. Zajímat je bude hlavně to, zda šlo o záměrně usmrcené jedince, oběti epidemie nebo třeba oběti rituálních obřadů. Výzkum by měl také ukázat, zda byly nalezené oběti setnuty, nebo zda jim byly hlavy oddělené až posmrtně. Za důležitou vědci také považují otázku možné příbuznosti obětí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907