Jáma s kostmi v Chorvatsku je nejstarším známým případem masového vraždění

17.03.2021 - Stanislav Mihulka

Před 6 200 lety se na území dnešního Chorvatska odehrál jeden z nejstarších známých případů masového vraždění

<p>Masový hrob se 41 oběťmi v chorvatském Potočani.</p>

Masový hrob se 41 oběťmi v chorvatském Potočani.


Reklama

Násilí a vraždy provázejí lidstvo od jeho počátků. Potvrzuje to i archeologický výzkum v Chorvatsku – ve vesnici Potočani zde v roce 2007 při stavbě garáže objevili prastarý hrob, který ukrýval větší množství lidských ostatků. 

Archeologický průzkum, který zde odstartoval v roce 2012 ukázal, že jde o masový hrob celkem 41 lidí. Jejich pohřeb byl velmi ledabylý. Pravděpodobně prostě někdo naházel mrtvoly na jednu hromadu. Kosti přibližně stejným dílem náležejí mužům i ženám, kteří zřejmě pocházeli z místní zemědělské komunity. Žili a pak společně zahynuli v době zhruba před 6 200 lety.

Masakr v Potočani

Analýza DNA prozradila, že asi 70 procent mrtvých nebylo s nikým dalším pohřbeným v těsném příbuzenském vztahu. To podle archeologů vylučuje, že by šlo o vyřizování účtů mezi dvěma rody, ve stylu pokrevní msty. 13 mrtvých nese fatální zranění na lebce, zatímco u většiny mrtvých scházejí jasné stopy zabití. Mohli být uškrceni, anebo zasaženi do měkkých částí těla. 

TIP: Hromadný hrob v ruské Jaroslavli ukrýval oběti krvavého řádění Mongolů

Vědci se domnívají, že jde o nejstarší objevený doklad masového zabíjení. Spekulují o tom, že k tomuto aktu násilí došlo kvůli nepříznivému podnebí anebo snad přelidnění. Jak ale ukazuje chování šimpanzů, kteří nemají s vyvražďováním dalších skupin šimpanzů problém, lidé v Potočani pro masivní zabíjení možná ani žádný konkrétní důvod nepotřebovali.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Archaeological Museum in Zagreb (Jacqueline Balen)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907