Archeologové objevili nedaleko Berlína zbytky budovy ze severské doby bronzové

Před třemi tisíci lety se tehdejší elita kultury severské doby bronzové scházela v impozantní zasedací síni. Její zbytky nyní objevili archeologové nedaleko Berlína

08.11.2023 - Stanislav MihulkaZhruba v letech 2200 až 800 před naším letopočtem prosperovala ve Skandinávii a na severu Německa kultura specifické severské doby bronzové. Její vznik zřejmě souvisí s příchodem lidí, kteří mluvili indoevropskými jazyky a jsou tradičně považováni za předky germánských kmenů.

Lidé této kultury udržovali až překvapivě těsné vztahy s mykénskou kulturou ve Středomoří, se kterou tato kultura sdílí řadu podobností. Probíhal mezi nimi čilý obchod, kdy se na jih vyvážel jantar, a na sever se dovážely kovy, jako například měď. Díky vysokému počtu dílen na zpracování kovů bývá tato kultura považována za nejbohatší v Evropě té doby. Vybudovali značné množství mohyl a zůstalo po nich i nejvíce skalních rytin v celé Evropě.

Zasedací síň stará tři tisíce let

Němečtí archeologové nedávno poblíž Seddinu u Berlína odkryli pozůstatky velké budovy nebo spíše haly, kterou zřejmě používala elita kultury severské doby bronzové, v době kolem let 1000 až 900 před naším letopočtem. Její rozměry archeology překvapily. Jde o největší stavbu z té doby v celé oblasti.

Artefakty nalezené na místě vykopávek. (foto: Profimedia, Joerg Carstensen/dpa)

Byli jsme ohromeni tím, jak veliká ta budova musela původně být,přiznává archeolog Immo Heske z Univerzity Georga Augusta v Göttingenu. Heske a jeho tým objevili tuto dávnou halu letos v březnu. Půdorys budovy má rozměry 31 × 10 metrů, což je na severskou dobu bronzovou opravdu výjimečné.

TIP: Němečtí archeologové objevili 3 000 let starý perfektně zachovalý meč z doby bronzové

Následný výzkum ukázal, že stěny budovy, která byla vysoká asi sedm metrů a nejspíš měla více pater, byly pravděpodobně vyrobené z dřevěných prken, proutí a mazanice. Střecha byla podle vědců s největší pravděpodobností pokryta došky nebo slámou. V budově se nacházelo centrální ohniště a miniaturní loď, určená nejspíše obřadům. Badatelé se domnívají, že objevená budova kdysi sloužila jako zasedací síň zdejšího vládce jménem Hinz, který měl být údajně pohřben ve zlaté rakvi. O mnoho více není o tomto vládci známo a jeho příběh pro nás tak zatím zůstává tajemstvím.


Další články v sekci