Němečtí archeologové objevili 3 000 let starý perfektně zachovalý meč z doby bronzové

Němečtí archeologové objevili u bavorského Nördlingenu hrob z doby bronzové. Vedle ostatků tří těl v něm nalezli i perfektně zachovalý meč.

19.06.2023 - Stanislav MihulkaNěmečtí archeologové si připsali skvělý nález − během průzkumu hrobu z doby bronzové v bavorském městě Nördlingenu objevili perfektně zachovalý meč starý 3 tisíce let. V hrobě vědci objevili i ostatky tří těl - muže, ženy a dítěte. Prozatím není jasné, zda se jednalo o příbuzné, prvotní ohledání ale ukázalo, že byli pochováni krátce po sobě.

Odborníci datovali nalezený meč do konce 14. století před naším letopočtem, tedy do střední doby bronzové. Podobné nálezy jsou v této oblasti velice vzácné, protože většina hrobů z této doby již padla za oběť vykradačům hrobů.

TIP: Moře u pobřeží Izraele vydalo skvěle zachovalý 900 let starý křižácký meč

Nalezený meč má zdobený osmihranný jílec vyrobený z bronzu a na jeho čepeli chybí stopy po používání v boji. Pravděpodobně šlo o ceremoniální či symbolickou zbraň, která se stala součástí pohřební výbavy. Podle analýz jde o zcela funkční, kvalitní a nepochybně smrtící zbraň, která by se v boji bez problémů uplatnila. Podle vědců mohli takovou zbraň vyrobit jen velmi zruční řemeslníci. Archeologové vědí o dvou místech v Německu, kde se vyráběli meče tohoto typu. Jedno se nacházelo v jižním Německu, druhé na severu země u hranic s Dánskem. Zatím ale není jasné, zda meč pochází z některé z těchto lokalit.

Nalezený meč i hrob čeká intenzivní výzkum, takže archeologové snad časem prozradí víc,“ uvádí Mathias Pfeil, vedoucí Bavorského státního úřadu pro ochranu památek. „Každopádně můžeme říct, že meč je ve výjimečně dobrém stavu.


Další články v sekci